Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mt.Gox Geri Ödemelerinde Yeni Gelişme: Tarih Ertelendi! Bitcoin Fiyatı Etkilenecek Mi?

İflas eden Bitcoin borsası Mt.Gox’un mütevelli heyeti, geri ödemelerin son tarihini 31 Ekim 2023’den 31 Ekim 2024’e erteledi.

Mt.Gox bilançosunda tuttuğu 142 bin Bitcoin ile kripto para ekosistemi katılımcılarının dikkatle takip ettiği bir vaka olarak kalmaya devam ediyor. Borsanın mütevelli heyeti 21 Eylül tarihinde yayınlanan belgede, borsa alacaklılarına yapılacak geri ödeme için son tarihin 31 Ekim 2023’ten 31 Ekim 2024’e alındığını duyurdu.

Mütevelli heyeti, ödemeleri yapma konusunda hazırlık içerisinde olduklarını ancak müşteri bilgileri ve borsalarla konu hakkında yapılan görüşmelerin tamamlanması için yeterli süreye sahip olmadıklarını aktardı. Bu nedenle ödeme son tarihini bir sene ertelediklerini belirten heyet, bu durumun müşteri bilgileri tamamlanmış ve borsaları ile gerekli görüşmeler yapılmış kullanıcılar için geçerli olmadığını ifade etti.

Gerekli bilgileri mütevelli heyetine sağlayan alacaklılar için geri ödemeler bu yılın sonuna kadar sırasıyla yapılacaktır.

Mt.Gox, geri ödeme için hazır olan kullanıcıların yıl sonuna doğru geri ödeme almaya başlayabileceğini bildirirken yine de tarihlerde değişiklik yapılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Yaklaşık 10 yıl önce saldırıya uğrayan ve 850 bin BTC çaldıran Mt.Gox varlıklarının yaklaşık %20’sini kurtarmayı başarmıştı. Mt.Gox alacaklılarına dağıtmak üzere 142 bin BTC, 143 bin Bitcoin Cash (BCH) ve 465 milyon dolar varlığa sahip olduğu biliniyor. Borsa saldırıya uğramasından 10 yıl sonra dahi geri ödeme süreciyle kripto para piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

Bu doğrultuda ödemelerin 2024’e erteleneceği 2 gün önce söylenti olarak ortaya çıkmış ve bunun Bitcoin’in %5’e yakın değer kazanmasındaki temel sebep olduğu söylenmişti. Söz konusu ertelenme haberinin bir süre için de olsa Bitcoin fiyatında olumlu etki yaratacağı belirtiliyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,1 değer kaybeden Bitcoin, yazım itibariyle 27.027 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!