Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Yükselişinin Kaynağı Açıklandı: Aldanmayın, Fiyat Bu Seviyeye Gelecek!

Kripto para analiz ve ticaret şirketi QCP Capital, Bitcoin’de (BTC) yaşanan son yükselişin Mt.Gox ödemelerinin 2024 yılına erteleneceğine dair söylentiden kaynaklandığını belirtti.

QCP Capital başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasında yaşanan yükselişin perde arkasına ışık tuttu. Şirket, Bitcoin fiyatında geçtiğimiz günlerde yaşanan %5‘e yakın yükselişin temel sebebinin Mt.Gox Bitcoin ödemelerinin 2024’e erteleneceğine dair dolanan dedikodudan kaynaklandığını öne sürdü.

QCP Capital cephesi ayrıca yaşanan bu yükselişi geçen ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Grayscale davasının ardından yaşanan Bitcoin yükselişine benzetti. Mt.Gox yetkililerinden gelecek resmi bir açıklamanın aynı geçen ay mahkeme kararından kısa süre sonra olduğu gibi Bitcoin fiyatını düşürebileceği ifade edildi:

Bitcoin’de yaşanan bu yükselişin nedeni Mt. Gox ödemelerinin 2024’e erteleneceğine dair söylentiler. Beklenen tarihe sadece bir ay kala, birçok kişinin bu konuyu trade ettiğine inanıyoruz. Yine de yetkililer tarafından gelecek resmi bir duyuru geçen ay yaşanan SEC ve GBTC dava kararının açıklanmasıyla aynı şekilde kısa bir etki yaratıp ardından düşüşü getirecektir.

Bununla birlikte makroekonomik risklerin ve ABD’nin 2023 yılının dördüncü çeyreğinde olası bir covid varyantı yüzünden kapanma durumunun kripto piyasasını daha derinden etkileyebileceği hatırlatıldı. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin için ekim ayında 22 bin dolarlık fiyat hedefi veren şirket, bu tahminin arkasında durduğunu belirtti. QCP Capital, bir önceki analizinde Ekim ayında dip oluştuktan sonra önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar yükseliş geleceğini dile getirmişti.

Mt.Gox 2014 yılında iflas etmiş ve 142 bin Bitcoin borsanın enkazının altında kalmıştı. Bu yılın başında yetkililer tarafından yapılan açıklamada ödeme tarihi olarak 30 Eylül 2023 işaret edilmiş fakat ardından temel ödeme, erken ödeme ve ara ödemeleri 31 Ekim 2023 tarihine kadar bitirmeyi planladıkları açıklanmıştı.

Yetkililer tarafından yapılan bu son açıklamada bile Tokyo Bölge Mahkemesi’nin gerekli görmesi halinde bu sürenin uzatılabileceğini belirtmiş ve konu özelinde netlik sağlanamamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!