Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Namıdiğer “Satoshi” Hal Finney’in Hesabından 12 Yıl Aradan Sonra İlk Tweet

“Satoshi Nakamoto” olduğu iddia edilen ilk Bitcoin (BTC) transferinin alıcısı Hal Finney’in Twitter hesabı 12 yıl sonra tekrardan aktif oldu.

Hal Finney’in Twitter hesabı son paylaşımından 12 yıl öte yandan ölümünden ise 8 yıl sonra tekrardan kullanıldı. Bitcoin cüzdan sağlayıcısı Casa’nın kurucusu Jameson Lopp tarafından fark edilen hareketin üzerine Hal Finney’in Twitter hesabı üzerinden yıllar sonra yapılan ilk paylaşım da Lopp’un gönderisine yorum yaparak gerçekleştirildi.

Lopp 16 Aralık tarihinde sosyal medya hesabından Hal Finney’in Twitter hesabının aktivite gösterdiğine dair bir bildirimin ekran görüntüsünü paylaşarak hesabın ele geçirilmiş olabileceğini öne sürdü. Bunun üzerine Hal Finney’in eşi Fran Finney, Lopp’a cevap olarak hesabın ele geçirilmediğini, uzun süredir deaktif olan hesabın Elon Musk tarafından silinmesini engellemek için aktif edildiğini belirtti.

Kullanıcıların geneli yapılan paylaşımı mantıklı bulurken bazı kullanıcılar Fran Finney’in kendi resmi hesabı üzerinden bu durumu teyit etmesini istedi. Fran Finney’in resmi hesabı üzerinden paylaşımı kendisinin yaptığını teyit etmesi üzerine şüpheler son buldu.

Bitcoin’i ağını test etmek amacıyla yapılan ilk cüzdan transferinde Satoshi Nakamoto tarafından Hal Finney’e 10 BTC gönderilmişti. Finney’in Bitcoin ile yapmış olduğu paylaşım 12 yıl sonra bugün bile oldukça ilgi görüyor. Ayrıca Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden çok kısa bir süre sonra paylaşım yapması ve ilk transferin kendi cüzdanına yapılması bazı insanlara Finney’in Satoshi Nakamoto olduğunu düşündürüyor.

Öte yandan geçmişte Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey de altı aydan uzun süredir aktivite göstermeyen hesapları platformdan silerken Finney’in hesabı için bir istisna yapmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!