Dünyanın en büyük geleneksel borsalarından birisi olan Nasdaq, bu hafta yaptığı bir duyuru ile kripto para piyasasına endeksli ve firmanın gerçek zamanlı veri akış paneli...

Nasdaq Duyurdu: Kripto Para Piyasasına Odaklı İki Yeni Endeks Daha Sunulacak!

Nasdaq

Dünyanın en büyük geleneksel borsalarından birisi olan Nasdaq, bu hafta yaptığı bir duyuru ile kripto para piyasasına endeksli ve firmanın gerçek zamanlı veri akış paneli Nasdaq Global Index Data ServiceSM (GIDS) tabanlı iki yeni endeksi daha kullanıcılara sunacağını açıkladı.

Borsadan yapılan açıklamaya göre Nasdaq çok yakında gerçek zamanlı ve endeks seviyesinde Bitcoin ve Ethereum bilgisi paylaşmaya başlayacak. Söz konusu girişim ise Brave New Coin isimli bir blockchain ve kripto para birimi piyasa verisi şirketi tarafından hayata geçirilmiş olup, bu yılın 25 Şubat tarihinden itibaren resmen kullanıma geçecek.

Yeni iki endeksin adı ise sırasıyla Bitcoin Liquid Index (BLX) ve Ethereum Liquid Index (ELX) olarak duyuruldu. İki endeks de sırasıyla 1 BTC ve 1 ETH için gerçek zamanlı spot fiyat veya referans  kur bilgisi paylaşacak.

Yapılan açıklamada spot kurun ABD doları cinsinden paylaşılacağı da duyuruldu. Oranlar ise 30 saniyelik aralıklarla paylaşılacak ve güncellenecek. Borsa konu hakkında yaptığı açıklamada iki endeksin de IOSCO kuralları temel alınarak denetlenen yöntemler kullanılarak hesaplandığını ve BLX’in kripto para traderları arasında en çok kullanılan BTC endekslerinden birisi olacağını vurguladı. Dünyanın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq, kripto para birimlerine birkaç yıldan beri ciddi bir ilgi beslediğini gözler önüne sermekte. Borsa 2018 yılında kendi Bitcoin vadelilerini piyasaya süreceği iddiaları ile bile anılsa da, henüz bu konuda somut bir hamle olmadı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.