Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nijerya Merkez Bankası CDBC Çalışmaları İçin ABD’den Destek Arıyor

Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) ülkenin dijital merkez bankası parası (CBDC) eNaira için ABD’li bir şirketle görüştüğü öne sürüldü. 

Bloomberg 21 Şubat tarihli haberinde, konuya aşina kaynaklara göre CBN’in eNaira’nın geliştirilmesi ve yönetilmesi için R3 adlı New York merkezli bir blockchain şirketi görüştüğü belirtildi.

Alınan bilgilere göre CBN eNaira’nın üzerinde kendi yazılımını geliştirmeyi amaçlıyor. Bu amaç kapsamında New York merkezli bir blockchain şirketi olan R3 ile çeşitli temaslar sağlayan CBN’in henüz görüşme konusunda oldukça erken aşamada olduğu kaynaklar tarafından ifade edildi.

Öte yandan eNaira’nın çıkarılmasında ve dağıtılmasında CBN ile birlikte çalışan ve mevcutta eNaira’nın yürütülmesini üstlenen Bitt Inc., konu hakkında yaptığı açıklamalarda, CBN’in dijital yenilikler için farklı şirketlerle görüştüklerinin farkında olduklarını belirtti. Şirket, mevcutta partnerliğinin devam ettiğini ve eNaire için yeni ödeme sistemleri ve teknolojiler geliştirdiğini aktardı.

R3 veya CBN konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmazken kaynaklar, uzun bir süre daha Bitt Inc. ile ortaklığın devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!