Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Notcoin’in İzinden Gidiyor: Bir Telegram Oyunu Daha Kripto Para Çıkarıyor

200 milyon oyuncuya ulaşan Telegram tabanlı bir oyun, kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor.

Telegram tabanlı bir kripto oyunu olan Hamster Kombat, İran’da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Associated Press’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, yerel kullanıcılar oyunun yaklaşan token lansmanı öncesinde oyuna akın ediyor.

Hamster Kombat, ekranı tıklayarak oynanan basit bir oyun olarak dikkat çekiyor. Oyuncular, hamster CEO olarak kurgusal bir kripto borsasını yönetiyor ve oyunda kazandıkları ödüllerle token kazanma şansı elde ediyorlar.

Geliştiricilerin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre oyun, şu ana kadar 200 milyon oyuncuya ulaştı. Bu, toplamda 900 milyon Telegram kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde önemli bir oranı temsil ediyor. Oyun, 14 Haziran’da 150 milyon oyuncuya sahipti.

İran hükümetinden eleştiri

Ancak bu durum, İran hükümeti tarafından hoş karşılanmıyor. Ülkede yüksek enflasyon, işsizlik ve Batı yaptırımları ile mücadele eden İranlılar telefonlarında kripto ödüller kazanma umuduyla oyunu oynarken, hükümet yetkilileri bunu Batı’nın uygunsuz etkisi olarak değerlendiriyor.

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Habibullah Seyyari, devlet haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, “Düşmanın yumuşak savaşının özelliklerinden biri ‘Hamster’ oyunudur” dedi. Associated Press’in eklediğine göre Seyyari, Batılı güçlerin İranlıları başkanlık seçimlerinden uzaklaştırmaya çalıştığını iddia etti.

Token lansmanı yaklaşıyor

Hamster Kombat’ın geliştiricileri, Temmuz ayında The Open Network (TON) üzerinde bir token lansmanı yapmayı planladıklarını belirtti.

Oyun, bu yılın başlarında piyasaya sürülen ve 35 milyon oyuncu çeken benzer bir “tıklama” oyunu olan Notcoin’in izinden gidiyor. Notcoin, Mayıs ayında kendi NOT token’ını TON üzerinde piyasaya sürdü.

Notcoin, piyasaya sürülmesinin ardından haftalar içinde 2 milyar doları aşan bir piyasa değerine ulaştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!