verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

OFAC Yaptırım Uygulamıştı: Tornado Cash’te 500.000 DAI Daha Aklandı

Tartışmaların odağındaki kripto para mikseri Tornado Cash bugün bir siber saldırgan tarafından 500.000 dolarlık DAI aklamak için kullanıldı.

Blockchain güvenlik firması PeckShield 9 Eylül tarihinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, 2021 Ağustos ayında DAO Maker’a yapılan siber saldırı ile bağlantılı bir hesabın Tornado Cash aracılığıyla 500.000 DAI akladığını belirtti.

DAO Maker’ın akıllı kontratlarından kaynaklanan bir hata sonucunda saldırganlar 7 milyon dolardan fazla stablecoin çalmış daha sonrasında çalınan fonlar farklı hesaplara dağıtılmıştı.

Olayın gerçekleşmesinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Etherscan tarafından DAO Maker saldırganı olarak etiketlenen adreslerden biri, Tornado Cash aracılığıyla 500.000 DAI’yi akladı.

Tornado Cash, bu gibi siber saldırılardan ve diğer yasadışı yollardan elde edilen paraların aklanarak takibini zorlaştırması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırıma uğramıştı. Kripto para sektörü ise teknolojiyi kullananların kötü amaçlara sahip olmasının teknolojiyi kötü yapmayacağını ifade ederek yaptırım kararlarına itiraz etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!