verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PayPal, Bir Blockchain Startup’una İlk Yatırımını Yaptı!

Online ödeme devi PayPal, bir blockchain startup firmasına bugüne kadarki ilk yatırımını yaptığını açıkladı.

PayPal konu hakkında yaptığı açıklamada finansal kurumlara ve diğer şirketlere hassas verileri yönetmeleri konusunda yardımcı olmayı hedefleyen Cambridge Blockchain isimli firmanın A serisi fonlamasına katıldığını vurguladı. Ne PayPal ne de Cambridge Blockchain yatırımın miktarı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ancak SEC’e gönderilen bildiride firmanın birkaç ay süresince yatırımcılardan 3.5 milyon dolar topladığı gözükmekte.

Bundan daha sonra ise 2018 yılının Mayıs ayında 7 milyon dolarlık A serisi fonlama yapan Cambridge Blockchain, toplam 10.5 milyon dolarlık sermayeye ulaşmış. 7 milyon dolarlık yatırımı yapan firmalar arasında HCM Capital, iPhone üretiminde yer alan Foxconn’un risk sermayesi kolu ve Digital Currency Group yer almakta. 3.5 milyon dolar miktarındaki yatırım ise PayPal ve Omidyar Network isimli yatırım firması tarafından yapılmış gibi gözüküyor ve Omidyar Network’un eBay’ın kurucusu tarafından kurulduğu bilinmekte.

Teknik olarak PayPal’ın yaptığı yatırım ufak çaplı gibi gözükse de, kripto para ve blockchain dünyasına şüpheyle yaklaşan böyle bir devasa firmanın söz konusu piyasaya yatırım yapmaya başlaması, aslında bir devrin bittiği şeklinde yorumlanabilir.

CoinDesk konu hakkında yayınladığı haberde PayPal ve Cambridge Blockchain isimli startup firmasının Lüksemburg içerisinde görüştüğünü ve anlaşmanın burada tamamlandığını ifade etmekte. Cambridge 2018 yılında PayPal tarafından düzenlenen ”Fintech Europe 2018” programının da katılımcı startup firmalarından birisi olarak gözükmekte.

Leave a comment