Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Peter Brandt’ten SEC Onayı ve Halving Beklentileri İçin Görüş: Bitcoin Zaten Fiyatladı Mı?

Deneyimli trader ve analist Peter Brandt, sabırsızlıkla beklenen Bitcoin (BTC) gelişmeleri hakkında radikal açıklamalarda bulundu.

Peter Brandt 28 Temmuz tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, Bitcoin hakkında inandığı üç şeyi belirtirken yatırımcıları bir miktar üzen açıklamalar yaptı.

ABD’den gelecek bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayının ve Bitcoin halving’inin (yarılanma) fiyat üzerinde beklenen etkiyi yaratmayacağını dile getiren Brandt, Bitcoin’in diğer piyasalar ile arasındaki korelasyonun dikkate alınacak bir şey olmadığını belirtti. Brandt ayrıca Bitcoin’in besin zincirinin zirvesinde olacağını ve önemli olan tek şeyin bu olduğunu ifade etti.

Kripto para ekosistemi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelecek bir spot Bitcoin ETF onayının veya Bitcoin halving’inin bu döngüyü kırabileceğini düşünse de Brandt şu ifadelerle bu kesimin karşısında yer aldı:

ABD’de spot Bitcoin ETF onayı kaçınılmaz ancak verilecek onayın veya gerçekleşecek yarılanmanın fiyat üzerinde herhangi bir etkisi olmayacak. Bitcoin zaten fiyatlandı. Bunların yanı sıra Bitcoin’in diğer piyasalar ile arasındaki korelasyon dikkate alınacak bir şey değil. Bitcoin besin zincirinin zirvesinde olacak ve önemli olan tek şey bu.

Bitcoin fiyatı, sene başından geçtiğimiz aylara kadar büyük bir yükseliş performansı gösterse de dünyanın en büyük varlık yönetim platformu BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusu ile yeniden alevlenmişti. Ancak fiyat daha sonra durağan bir döneme girdi.

Öte yandan Brandt, ETF’lerin onaylanması halinde ihraççıların gereken Bitcoin’leri piyasadan satın alması sırasında fiyatın nasıl etkilenmeyeceğini soran bir takipçisini şu ifadelerle yanıtladı:

Yani bazı zeki ve zengin yatırımcıların bu durumu önceden fark etmiş olma ihtimallerine inanmıyorsunuz öyle mi? 48 yıl boyunca süren spekülasyonlardan öğrendiğim bir şey piyasa olayları onlar gerçekleşmeden önce fiyatlar. Eğer durum buysa yatırımcılar söylentiyi al gerçekleri sat stratejisi izlemiş olabilirler.

Spot Bitcoin ETF onayının çığır açıcı bir gelişme olmayacağını düşünen tek aktör Brandt değil, yakın zamanda bankacılık devi JPMorgan da onayın beklentileri karşılayacak kadar etkiye sahip olmayacağını öne sürmüştü.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %3,8 değer kaybeden Bitcoin, son 24 saat içerisinde %0,9 düşüş yaşayarak yazım itibariyle 29.209 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!