verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Phishing Saldırısı, Pahalıya Patladı: 12 Ay Hapis Cezası Geldi

Amerikan savcı John H. Durham, yaptığı açıklama ile dark web mecralarında phishing saldırısı yaparak insanların Bitcoin’lerini çalan 39 yaşındaki Michael Richo’nun 12 aylık bir hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Kararı bir başka heyet üyesi Vanessa L. Bryant’ın verdiği ifade edilirken, Richo’nun aynı zamanda kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından da hüküm giyeceği ve üç yıl boyunca toplum hizmeti cezası alacağı da belirtildi.

Amerikan basınında çıkan haberlerde, 39 yaşındaki suçlunun aynı zamanda 10 bin dolarlık bir ceza aldığı ve Richo’nun bu çalma işlemleri sonucunda elde ettiği gelirleri kullanarak satın aldığı birçok elektronik cihaza da el konulduğu belirtildi. Suçlunun, phishing saldırılarından elde ettiği 352 bin dolarlık gelire de, mahkeme tarafından bloke konuldu.

Bazı dark net platformlarına sahte linkler koyarak insanların Bitcoin’lerini almaya çalışan ve bunda da bir süredir başarılı olan isim, daha sonra yapılan şikayetler sonucunda bulundu ve mahkeme, hapis cezası ile davayı karara bağladı.

Richo’nun sahte linklerle avladığı kişilerin Bitcoin’lerini kendi cüzdanına çektiği ve bu sayede kendine 360 bin dolara yakın bir kazanç sağladığı ifade edildi.

Amerikan mahkemesi, bu tarz online saldırılara karşı vatandaşları ve kripto para yatırımcılarını da bir kez daha uyarırken, kaynağı belirli olmayan linklere tıklanmaması konusunda da çeşitli uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment