Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasalar İki Günde Trilyonlarca Dolar Kaybetti

Küresel piyasalarda geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde çok ciddi bir düşüş yaşandı. Dünya genelindeki Coronavirüs korkusu artarken piyasalardan trilyonlarca dolar silindi.

Düşüş Sürüyor

S&P500 yalnızca geçtiğimiz gün içerisinde yüzde 3’ten fazla değer kaybetti. Son beş günün verilerine baktığımızda ise yüzde 7’lik bir düşüş görebiliyoruz. Dow Jones Endeksi de sadece bir günde yüzde 3 civarında düşüş yaşadı ve beş gün içerisinde yüzde 5’ten fazla değer kaybetmiş oldu. Nasdaq Endeksi ise dün yüzde 2’lik bir düşüş yaşamış olsa da beş gün içerisinde yüzde 8’den fazla değer kaybetti.

Uzmanlar küresel piyasalardaki bu düşüşün Coronavirüsten kaynaklandığını düşünüyorlar. Çin’de ortaya çıkan ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok farklı ülkeye yayılan Coronavirüs özellikle İtalya, Japonya ve İran gibi ülkelerde büyük paniğe yol açtı.

Coronavirüs yüzünden düşen küresel piyasalarda sadece iki günde neredeyse 4 trilyon dolar para silindi. Bu süreç içerisinde Amazon gibi şirketlerin toplam hisse değeri de 1 trilyon dolar barajının altına indi.

Son iki gün içerisinde yaşanan gelişmelerin eşine benzerine çok nadir rastlanıyor. Nicholas Merten’in paylaşımına göre durum artık o kadar ciddi bir boyuta ulaştı ki küresel piyasalarda son 2 ayın kazancı sadece 2 gün içerisinde silinmiş oldu.

Bitcoin Düşüyor

Son günlerde yalnızca küresel piyasalarda değil kripto para piyasasında da bir düşüş görülüyor. Geçtiğimiz gün 9 bin 500 dolar seviyesinin altınan inen Bitcoin fiyatı an itibarıyla 9 bin 200 dolar seviyesinde seyrediyor.

Küresel piyasalar sadece iki gün içerisinde neredeyse 4 trilyon dolarlık değer kaybetmişken kripto para piyasasının toplam değeri de bir hafta içerisinde 30 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı.

Hisse ve kripto para fiyatlarındaki bu düşüş ne kadar daha devam edecek bilinmiyor. Ancak piyasaların bu durumu şu an için altına yarıyor gibi görünüyor. Kısa süre önce son yedi yılın en yüksek seviyesine çıkan altın fiyatı hala ciddi bir düşüş yaşamadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment