Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Ayda On Kat Değerlendi: Ravencoin (RVN) Nedir?

Ravencoin (RVN) fiyatı ocak ve şubat ayları arasındaki birkaç hafta içerisinde on kat yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,242 doları gördü. Peki Ravencoin ve RVN token nedir?

Ravencoin (RVN), haftalık grafikte %375, aylık grafikteyse %1235 oranında kazanç elde etti. RVN token, gün içinde gördüğü artışla 0,242 dolara çıkarak ATH görmeyi başardı.

RVN token, gördüğü fiyat artışıyla birlikte piyasa değerini 1.8 milyar dolara yükseltti. Piyasa değeriyle 55. sırada bulunan RVN tokenın 24 saatlik zaman diliminde gördüğü işlem hacmi 2.2 milyar dolar oldu.

ravencoin-kripto-para-fiyat-grafik
Kaynak: CoinGecko

Ravencoin ve RVN token nedir?

Bitcoin’in çıkış tarihinin dokuzuncu yıl dönümü olan 3 Ocak 2018’de kullanıma sunulan Ravencoin, eşten-eşe (P2P) varlık transferi yapmayı sağlayan dijital bir ağdır. Bitcoin hard forku üzerine inşa edilen Ravencoin, temellerini Bitcoin’den alıyor. Açık kaynak kodlu bir proje olan ağ, kontrolü kullanıcılarına verir. Gizlilik ve özgür katılım amaçlanırken, sansüre izin verilmez.

“Ravencoin” ismi; kurmaca bir dünya olan Westeros’ta mesaj göndermek için kullanılan kuzgunlardan gelir.

Ravencoin, eşitliği baz alan bir çalışma prensibine sahiptir ve ağ katılımcılarına eşit miktarda ödül alma fırsatı tanır. Madencilik yapılan ağda, ASIC ekipmanlarının kullanımı zorunlu değildir. Ravencoin, bunun için KAWPOW madencilik algoritması kullanır ve böylece madencilerin özgürce işlem yapmasına olanak tanır. Ayrıca ağ üzerinde token oluşturmak için RVN token yakılması gerekir.

RVN token, Ravencoin ekosistemindeki finansal işlemlerde kullanılır. Örneğin, kullanıcılar madencilik ödülü olarak 5 bin RVN kazanırlar. Bitcoin’e benzer şekilde sınırlı arzı bulunan Ravencoin’in dolaşımdaki arzı 8.1 milyar olurken toplam arzı 21 milyardır. RVN token’ın listelendiği borsalar arasında Bitexen, Binance, Digifinex, Upbit, OKEx, Huobi, HitBTC bulunmakta.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!