verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple Kurucusu Dava Sonrası XRP Satmayı Bıraktı

Ripple ve Stellar kurucusu Jed McCaleb, Ripple aleyhinde dava açılacağının duyurulmasının ardından XRP satmayı bıraktı. Ripple ile yaptığı anlaşma neticesinde her gün belli miktarlarda XRP satan McCaleb’ın bu işlemleri durdurması soru işaretine yol açtı.

Jed McCaleb, Ripple’daki görevinden ayrıldıktan sonra şirketten aldığı 9 milyar adet XRP’yi satma kararı aldı. Fakat McCaleb’ın bu XRP’leri aynı anda piyasaya sürme ihtimali Ripple’ı endişelendirdi. İki taraf yasal yolla bir anlaşmaya varıp bu satış sürecinin nasıl işleyeceğini kararlaştırdı.

Anlaşmaya göre Ripple; Jed McCaleb’a her gün belli miktarda XRP gönderiyor. Kendisine 9 Aralık’ta 266 milyon; 23 Aralık’ta 133 milyon adet XRP gönderildi. McCaleb bu XRP’leri her gün aynı saatte, şaşmadan satıyordu. Birkaç gün öncesine kadar.

McCaleb birkaç gündür XRP satmıyor

Ripple’ın Jed McCaleb’a para göndermek için hangi cüzdanı kullandığı, McCaleb’ın borsaya XRP göndermek için hangi cüzdanla işlem yaptığı biliniyor. Bu cüzdanları XRP Ledger üstünden takip etmek mümkün. Güncel bilgiler, McCaleb’ın cüzdanının üç gündür pasif olduğunu göstermekte.

jed-mccaleb-sec-ripple-xrp

Kripto para araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou, 25 Aralık tarihli paylaşımında bu durumla ilgili şunları söyledi:

“Jed bugün de XRP satmadı. Bu iki oldu. Ocak ayına girince Ripple’ın McCaleb’ın cüzdanına bir haftada ne kadar XRP göndereceğini merak ediyorum.”

Ripple’dan ayrıldıktan sonra Stellar’ı kuran McCaleb’ın XRP satmayı neden bıraktığı bilinmiyor. Bilinmeyen bir diğer şey ise bunun McCaleb’ın tercihi olup olmadığı. Ripple’ın SEC tarafından açılan dava yüzünden McCaleb’a XRP göndermeyi bırakmış olabileceği öne sürülmekte. Hadjiloizou, Ripple’ın bu işlemleri durdurmak “zorunda kalmış olabileceğini” dahi belirtti.

SEC davası yüzünden duraklamış olabilir mi?

Bu işlemlerin durduğunu fark eden kripto para takipçileri bunun SEC davası ile bağlantılı olabileceğini düşünüyorlar. Brad Garlinghouse ve Chris Larsen ikilisinin aksine Jed McCaleb’ın ismi SEC iddianamesinde yer almıyor. Bu işlemlerin Ripple öncülüğünde durdurulmuş olabileceği iddia edildi. Bir sosyal medya kullanıcısının spekülasyonu ise şu şekilde:

“SEC davası McCaleb’ı da korkuttu galiba. Belki de şu ana kadar yaptığı satışlar yüzünden para cezası alabileceğini fark etmiştir.”

Ne Ripple ne Jed McCaleb satışların durması ile ilgili çıkan iddialara yanıt verdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!