Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Robinhood, Binance ve Coinbase Davalarındaki Kripto Paraları Delist İçin İncelemeye Aldı!

Dünyaca ünlü yatırım platformu Robinhood, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase’e açtığı davaların ardından bazı kripto paraları delist için incelemeye aldı.

Bloomberg’ün 7 Haziran tarihli haberine göre Robinhood, SEC’nin son günlerdeki agresif tavrına ayak uydurarak kullanıcılarına sunduğu kripto para hizmetini gözden geçirdiğini belirtti. Eski bir SEC yetkilisi olan Robinhood Yasal Uyum Direktörü Dan Gallagher, 6 Haziran Salı günü ABD Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi‘nde kripto para yatırımcılarını endişelendiren açıklamalarda bulundu.

Mevcut belirsizlik ortamına işaret eden Gallagher, düzenleyici kurumla karşı karşıya gelmemek için makul bir yol aradıklarını dile getirdi. Kripto para alanındaki açıklamaların yetersiz olduğunu vurgulayan direktör, SEC analizini yakından izlediklerini belirtti:

Bu konuda ne gibi adımlar atacağımızı belirlemek için SEC analizini aktif olarak inceliyoruz.

Robinhood SEC’in son davalarda menkul kıymet olarak nitelendirdiği kripto paraları delist etme kararı alması durumunda bu 3 farklı altcoin etkilenecek. Şirketin bünyesinde hizmet verdiği kripto paralar arasında sadece Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Cardano (ADA) SEC’in menkul kıymet olarak nitelendirdiği kripto paralarla kesişiyor.

Robinhood bünyesinde Aave (AAVE), Avalanche (AVAX), Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Compound (COMP), Dogecoin (DOGE), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Polygon (MATIC), Shiba Inu (SHIB), Solana (SOL), Stellar Lumens (XLM), Tezos (XTZ), Uniswap (UNI), USD Coin (USDC) olmak üzere 18 adet kripto para yer alıyor.

Şirketin kararı henüz net olmasa da düzenleyici çerçeveye sadık kalmaları ve bu doğrultuda harekete geçmeleri bekleniyor.

Robinhood’un 2023 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre platformun aktif kullanıcı sayısı 15,9 milyon civarında bulunuyor. Robinhood’un 2023 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre kripto para birimlerinden elde edilen gelirler toplamda 38 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu miktar şirketin toplam net gelirinin yaklaşık %8,6‘sını oluşturuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!