verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Romanya Merkez Bankası Yetkilisi: Kripto Paralar Asla Merkez Bankasının Parasının Yerini Alamayacaktır

Romanya Merkez Bankası yetkililerinden birisi, kripto para birimlerinin merkez bankası tarafından piyasaya sürülen itibari para birimlerinin yerini alamayacağını ve bunların aslında gerçek bir para birimi bile olmadığını ifade etti. Söz konusu gelişme 16 Nisan tarihinde Business Review tarafından yayınlandı.

Romanya Ulusal Bankası (BNR) yönetim konseyi üyesi olan Daniel Daianu, kurumlar ve bunların rolleri arasındaki farkı anlamanın önemli olduğunu ve bu rollerin ortadan kalkmayacağını ifade etti. Daianu açıklamasının devamında blockchain teknolojisi ve dijital para birimleri arasında bir fark olduğunu ve bu farkın vurgulanmasının önemli olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

”Benim görüşüme göre bunlar kripto para birimleri değil, finansal varlıklar ve bunlar bir para biriminin temel rollerini ve gerekliliklerini yerine getiremeyeceklerdir. Kripto para birimleri asla merkez bankası tarafından piyasaya sürülen para birimlerinin yerini alamayacaklardır. Olması mümkün olan şey, merkez bankalarının bir dijital para birimi piyasaya sürmesidir ancak bunlar da yine bankalar tarafından piyasaya sürülebilir. Yine de bu yeni teknolojilerin aracıdan ve mevduattan kaçışı getireceğine inanıyorum ve merkeziyetsizliğin bu özelliği bize ağların önemini göstermektedir.”

2014 yılının başlarında Bitcoin Foundation’u kabul eden ilk Doğu Avrupa ülkesi olan Romanya, geçtiğimiz Temmuz ayında kripto para birimlerini yakından ilgilendiren bir regülasyon yayınlamıştı. Söz konusu regülasyon taslağı kripto paraları elektronik para olarak tanımlamış ve bunların elektronik bir şekilde depolanabileceğini, depolanan paraların da kişisel mülk olarak sayılacağını belirtmekte.

Leave a comment