verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rus Devlet Duması Kripto Para Yasa Tasarısının Değerlendirilmesini Onayladı

Rusya Devlet Duması, 22 Mayıs’ta kripto para sektörünü düzenleyecek yeni yasaların yasama organına sunulmasını onayladı. Söz konusu yasalar kripto paraları ve tokenları birer mülk olarak tanımlıyor. Yasalarda aynı zamanda kripto para ve Blockchain gibi teknolojilerle hangi durumlarda etkileşim içerisinde olunabileceği belirleyen şartnameler sunuluyor.

“Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adı altında hazırlanan tasarı geçtiğimiz yıldan beri tartışılıyor, hazırlanıyordu ve tasarının teslim tarihi olarak 1 Temmuz belirlenmişti. Tasarıda kripto paralar, Blockchain (ve bağıl) teknolojiler, akıllı sözleşmeler, ICO’lar ve madencilik ele alınıyor. Tasarı hakkında yayınlanan resmi haberden bir kesit şu şekilde:

“Bu şartnamelerde (tokenlar için) ortada tek bir üretici, (kripto paralar için) birden fazla üretici veya madenci olduğu esas alınarak kripto paralar ve tokenlar arasındaki kilit farklılıklar gösterilmiş, hem kripto paralar hem de tokenlar birer mülk olarak belirlenmişlerdir.”

Tasarıda özellikle vurgulanan bir başka kısım ise şu şekilde:

“Bu belgede dijital finansal varlıkların Rusya Federasyonu sınırları içerisinde yasal birer ödeme metodu olmadıkları doğrudan belirtilmiştir.”

Salı günü gerçekleşen oturumda 410 vekil tasarıyı onaylarken yalnızca bir kişi aksi yönde oy kullandı.

Devlet Duması bir süredir kripto paraların durumlarını belirlemekle uğraşıyor ve bu süreç içerisinde Rusya’daki çeşitli hükümet kuruluşlarından tepkiler aldı. Ayrıca Kremlin, ülkenin yasama organının kripto paralara ilişkin vergi yükümlülükleri ve yabancı yatırımcıların Rus merkezli ICO’lara olan erişimleri gibi konulara bir an önce açıklık getirmesini istiyor.

Yasama organı tarafından değerlendirilecek olan tasarı çeşitli kesimlerden tepki almıştı. Bu yılın Mart ayında Duma’nın dijital ekonomi ve Blockchain konularından danışmanlığını aldığı isimlerden olan Igor Sudets, tasarıda yer alan maddelerin kanun haline gelmeleri durumunda “kimsenin Rusya’da bir ICO yürütmek istemeyeceğini” dahi söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment