verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rus Ekonomist, Altın Destekli Stabil Kripto Paralara İlişkin Konuştu

Rusya ve Çin’in bu yılın ilk çeyreğinde altın rezervlerine ciddi ekleme yapmaları, birçok kişinin ilgisini çekerken konuyla ilgili yapılan bazı yorumlar da bu işin bir kripto para ayağı olabileceğini ifade ediyordu.

Portekiz’in eski Avrupa Birliği bakanı Bruno Maçaes, yaptığı açıklamada Rusya’nın altın destekli bir stabil kripto para projesi için kolları sıvadığını ve bu sebeple de altın rezervinde arttırmaya gittiğini ifade ederken, konuyla ilgili konuşan Rus ekonomist Vladislav Ginko ise, bu tarz bir yaklaşımın pek de doğru olmayacağını söyledi.

Son dönemde Rusya ile ilgili olarak verdiği haberler ile kripto para sektöründe gündemi meşgul eden başarılı ekonomist, son olarak Rus oligarkların 8 milyar dolarlık Bitcoin satın alım işlemi gerçekleştirdiğini ifade ederek de dikkatleri üzerine çekmişti.

Ginko, Rusya’nın bu tarz bir plan içinde olmasının pek mantıklı görünmediğini ifade ederken, altının ülke için son derece riskli bir araç olduğunun da altını çizdi. Başarılı ekonomist, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi:

”Rusya için esas kaynak ve araç bence Bitcoin. Altın tamamiyle dolara fikse bir değer görüyor ve olası bir Amerikan ambargosu durumunda elinizdeki altını çıkarmak, satmak ya da trade etmek çok zorlaşabilir. O sebepten ötürü de, altının Rusya için son derece riskli ve dengesiz bir yatırım aracı olacağı, en azından Rusya için çok net bir şekilde görülüyor.”

Leave a comment