Venezuela geçtiğimiz tarihlerde ürettiği kripto para birimi Petro ile gündem haline gelmişti. ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan kurtulmak ve ekonomiyi güçlendirmek için başkan Nicolas Maduro tarafından...

Rusya, Petro Kripto Para Birimi İçin Hazır Değil – Venezuela’ya Petro Olmadan Yardım Edecek

Petro

Venezuela geçtiğimiz tarihlerde ürettiği kripto para birimi Petro ile gündem haline gelmişti. ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan kurtulmak ve ekonomiyi güçlendirmek için başkan Nicolas Maduro tarafından Petrol rezervleri destekli olarak üretilen kripto para birimi, özellikle Rusya ile yapılan anlaşmalarda Petro kripto para birimini kullanmayı hedeflemekteydi.

Rus medyasının aktardığı haberlere göre ise Rusya, Petro tabanlı bu planlara pek sıcak bakmıyor ve Venezuela ekonomisine yardım etmeyi düşünse de, bunu Petro yoluyla yapmayacak.

Rusya, Geleneksel Ekonomik Reformları Tavsiye Ediyor

Rusya Federasyonu, stratejik Güney Amerika ortağına derin ekonomik ve finansal krizden kurtulması için yardım eli uzatacak. Geçtiğimiz Kasım ayında üst düzey bir heyet Venezuela başkentini ziyaret etti ve Venezuela ekonomisini geliştirmek için bir plan sundu. Moskova’nın amacı temel olarak Petro kullanmadan yardım etmeyi amaçlıyor. Ru

Maliye Bakan yardımcısı Sergei Storchak’ın yönettiği ekip, Venezuela yetkililerine bir dizi ekonomik önerilerde ve tavsiyelerde bulundu. İddialara göre bundan sonra top Maduro ve Venezuela’da ve son kararı onlar verecek. Maduro, geçtiğimiz Perşembe günü yapılan seçimde tekrardan başkan ‘seçilmiş’ ve altı yıllık yeni serüvenini başlatmıştı. Ülkede %1.3 milyon enflasyon olmasına rağmen tekrardan Maduro’nun seçilmesi eleştirilere neden olmuştu.

Rusya tarafından sunulan bildiride, ilk olarak Venezuela vatandaşları için temel bir gelir kaynağı verilmesi ve bunun hali hazırda hükümet tarafından verilen yakıt yardımı kaynakları ile yapılması vurgulanmakta. İkinci tavsiye ise, ”para basmayı” bitirmek ve yeni basılacak paraları engellemek. Maduro geçtiğimiz yılın Ağustos ayında kendi ulusal para biriminden 5 sıfır silmişti.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.