Rusya'daki lojistik şirketlerinden Infotech Batika, kendi işletmesi altında olan limanlarda Blockchain tabanlı bir sistem kullanmayı planlıyor. Yerel haber kaynaklarından Morvesti tarafından yapılan habere göre ülkedeki...

Rusya’daki Lojistik Şirketi Limanlarda Blockchain Kullanacak

Gemi Liman

Rusya‘daki lojistik şirketlerinden Infotech Batika, kendi işletmesi altında olan limanlarda Blockchain tabanlı bir sistem kullanmayı planlıyor.

Yerel haber kaynaklarından Morvesti tarafından yapılan habere göre ülkedeki Infotech Batika adlı bir lojistik şirketi, limanlardaki faaliyetlerini daha verimli hale getirebilmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmaya karar verdi.

Yine yerel haber kaynaklarına göre şirket şimdiden Edge.Port adlı bir Blockchain sistemi geliştirebilmek için çalışmalara başladı. Şirket bu amaç doğrultusunda Moskova’daki Blockchain şirketlerinden olan Iconic ile ortaklık anlaşması yaptı.

Şirketin şu ana dek yaptığı açıklamalara göre müşteriler, bu platform sayesinde limanlardaki faaliyetlere ilişkin kapsamlı bilgiler elde edebilecekler. Morvesti tarafından yapılan habere göre müşteriler ayrıca gerekli park izinlerini veya kiralık bot işlemlerini bu platform aracılığıyla halledebilecekler.

Infotech Baltika tarafından yapılan açıklamalara göre şirket Blockchain teknolojisi sayesinde normalde 4 saatte yaptığı işlemleri 25 dakikada yapabilecek.

Blockchain’in avantajları henüz bitmiş değil. Şirket ayrıca bu teknoloji sayesinde gemilerdeki yüklerin boşaltılması sırasında 1 saat tasarruf edebileceğine inanıyor. Bu da limanlardaki genel kapasiteyi yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarır ve şirketin daha fazla iş yapmasına imkan tanır.

Infotech Baltika Rusya ve birkaç farklı Avrupa ülkesinde toplamda 14 liman işletiyor. Yılda 3 binden fazla gemiyle iş yapan şirket 2017 yılında St. Petersburg’un en iyi kargo taşımacısı seçilmişti.

Günümüzde finans ve sağlık gibi çeşitli alanlarda kullanılan Blockchain teknolojisini lojistik sektöründeki bu gibi amaçlar için kullanılmaya da devam ediyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.