Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rusya’dan Bitcoin (BTC) Hamlesi: Ulusal Kripto Para Borsası Açmayı Planlıyor

Rus milletvekillerinin ulusal bir kripto para borsası kurmak için yasal çalışmalara başladığı bildirildi. Projenin geçmişte fikir ayrılıkları yaşayan resmi kurumlar tarafından da desteklendiği belirtildi.

Yerel bir haber ajansının 23 Kasım tarihli haberine göre Rus parlamentosunun alt meclis üyeleri, ulusal bir kripto para borsasına dair yasal bir çerçeve hazırlayabilmek için ülkenin dijital finansal varlıklar mevzuatlarında değişiklik çalışmalarında bulunuyor.

Proje geçmişte kripto para düzenlemeleri konusunda fikir çatışmaları yaşayan Rus Merkez Bankası ve Rus Maliye Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Ulusal borsanın yasal çerçevesi için yapılacak değişiklikler öncelikle merkez bankasına sunulacak.

Bu tür hamlelerin mali hassasiyetini vurgulamak için kripto para birimlerine karşı çıkmanın mantıksız olduğunu söyleyen Meclisin Ekonomi Politikaları Komitesi Üyesi Sergey Altuhov, bu varlıkların devlet düzenlemesi olmadan serbest bir akışta dolaştıklarını ve bu durumun kaybedilen milyarlarca ruble vergi gelirine neden olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz temmuz ayında Rusya Devlet Duması Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı ve Bankacılık Birliği Başkanı Anatoly Aksakov, Moskova Borsası (MOEX) altında düzenlenmiş bir kripto para borsası kurulmasını önermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!