verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TCMB Yeniden 150 Baz Puanlık İndirime Gitti: Faiz İndirim Döngüsü Sonlandırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 150 baz puan düşürülerek politika faizinin %9’a indirildiğini açıkladı.

TCMB yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay politika faizinin 150 baz puan düşürülmesinin ardından bu ay da 150 baz puan düşürüldüğünü söyledi.

En son faiz artırımını 2020 yılının 8. ayında gerçekleştiren TCMB, 4 aydır politika faizlerini düşürüyor. O tarihten beri yaklaşık 9 aydır politika faizi %14 oranında bulunuyordu. Geçtiğimiz 4 ayda yapılan faiz indirimi ile birlikte bu oran %9’a düşürüldü. Yapılan açıklamaya göre TCMB, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verdi.

TCBM, faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,5’ten yüzde 9’a indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları yüksek enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

Alınan verilere göre yazım esnasında dolar/TL paritesi 18,62’den işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!