verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rusya’dan Bitcoin Madencileri İçin Kanun Değişikliği: Hapis Cezası Söz Konusu!

Rusya Maliye Bakanlığı, yakın zamanda ertelenmesi kararlaştırılan Bitcoin (BTC) madenciliği ve kripto paralara dair yasa paketini hapis cezalarıyla ağırlaştırarak yeniden önermeyi planlıyor.

Yerel bir ajansın yakın tarihli haberine göre Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseev,  geçmişte ertelenmiş Bitcoin madenciliği ve kripto paralara dair yasa paketini daha ağır hükümlerle revize ederek Adalet Bakanlığı, Federal Vergi Dairesi ve Merkez Bankası gibi kurumların onayına sundu. Sunulan yeni taslakta ağır para cezaları, hapis cezaları ve zorunlu kamu hizmeti gibi cezalar dikkat çekti.

Yoğun olarak vergi beyanlarına odaklanan taslakta, Bitcoin madencilerinin vergi beyanı üzerinde durulduğu görüldü. Yapılan değişiklerde, gelirlerini üç yıl içinde iki kez beyan etmeyen Bitcoin madencilerinin, beyan etmediği tutarın 15 milyon rubleyi (yaklaşık 200 bin dolar) aşması halinde iki yıla kadar hapis cezası ve 300 bin ruble (yaklaşık 4 bin dolar) değerinde para cezası ödemesi öngörülürken 2 yıl zorunlu kamu hizmeti cezasına çarptırılabileceğine de yer verildi.

Ayrıca beyan edilmemiş gelirin 45 milyon rubleyi (yaklaşık 600 bin dolar) aşması halinde dört yıla kadar hapis, yaklaşık 2 milyon ruble (30 bin dolar) değerinde para cezası ve 4 yıla kadar zorunlu kamu hizmeti cezası verilebileceği belirtildi.

Bunların yanı sıra Bitcoin madencilerinin varlıklarını yalnızca onaylı borsalarda veya Rusya’nın yakın zamanda tartıştığı kamu tarafından kurulması planlanan kripto para borsasında satmasına da teklifte yer verildi. Kripto para borsalarının regülasyonuna dair çeşitli maddeler bulunduran taslakta, ilgili hükümlere uymayanlar için 1 milyon rubleye kadar para ve 5 yıla kadar zorunlu kamu hizmeti cezası önerildi.

Ayrıca kripto paraların reklamı ve tanıtımının yanı sıra kara para aklama ve girişimler hakkında da birçok yeni önerinin yer aldığı görüldü.

Öte yandan Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği (RACIB), Maliye Bakanı Anton Siluanov‘a yasa taslağı hakkında bir itiraz mektubu yollayarak yasaların netliğe ihtiyaç duyduğunu ve görülen mevcut haliyle kripto para aktörlerini endişelendirdiğini belirtti. RACIB ayrıca yasa tasarısının tamamlanmasında yardımcı olmak ve çalışmaları incelemek için kendi temsilcilerinin de çalışmalarda yer almasını talep etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!