verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Samsung’un da Güney Kore Merkez Bankasının CBDC Projesine Katıldığı Aktarıldı

Yerel haber kaynaklarına göre Güney Kore Merkez Bankası, dijital merkez bankası parası (CBDC) için geçen ayın sonunda başlattığı pilot çalışmasında Ground X’in yanı sıra Samsung ile de çalışmaya başladı.

Aktarılanlara göre Güney Kore Merkez Bankasının Kakao’ya bağlı Ground X ile bu ay itibarıyla başlatmış olacağı tam ölçekli simülasyon çalışmasına Samsung Electronics de katılacak. Gelecek yılın haziranına kadar sürmesi beklenen çalışmada CBDC’nin üretimine, dağıtımına ve uluslararası para transferlerindeki kullanımına ilişkin testler yapılacak.

Samsung’un bu çalışma sırasında dijital merkez bankası parasını Galaxy model telefonlara entegre etmesi ve bu dijital paranın internet bağlantısı yokken bile kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili testler yapması bekleniyor.

Bir Samsung yöneticisine atfedilen açıklamada, “Samsung’un odaklanacağı iki ana nokta; mobil telefonlarda internet yokken bile bu dijital parayla ödeme yapılıp yapılamayacağı ve bu CBDC’yle daha farklı mobil telefonlara veya (mevcut telefona) bağlanmış banka hesaplarına para gönderilip gönderilemeyeceği olacak.” ifadesine yer verildi.

Dijital para projesinde Ground X’in Ethereum teknolojisine dayanarak geliştirdiği Klaytn adlı blockchain platformunu kullanılacak. CBDC’nin hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda kesin bir karar alınmamışken, Güney Kore Merkez Bankası Başkanı böyle bir projenin üretilebilmesinin en az iki-üç seneyi bulabileceğini düşünüyor.


Görsel: Bir reklam panosundaki Samsung logosu (görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!