verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Victory Capital Nasdaq Kripto Endeksini Baz Alan ETF İçin SEC’ye Başvurdu

Kripto para piyasasına girmeyi planladığını geçen ay açıklayan Victory Capital, Nasdaq Kripto Endeksini baz alacak VictoryShares Hashdex Nasdaq Crypto Index ETF adlı bir borsa yatırım fonu kurmak için salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvurdu.

Kripto para piyasasını geniş bir şekilde kapsayacak şekilde tasarlanmış Nasdaq Crypto Index’i baz alacak borsa yatırım fonunun kurucusu Victory Capital Digital Assets, yöneticisi Brezilya merkezli Hashdex Asset Management, endeks sağlayıcısı Nasdaq Inc., saklayıcı kuruluşu ise Delaware Trust Company olarak belirlendi.

Dinamik bir yapısı olan Nasdaq Crypto Index; %62,39 oranında Bitcoin ve %31,7 oranında Ethereum ağırlıklı olmak üzere Litecoin, Chainlink, Bitcoin Cash, Uniswap, Stellar Lumens ve Filecoin’den oluşuyor.

Yönetimi altında 161.9 milyar dolarlık varlık bulunduran Victory Capital, nitelikli yatırımcılara yönelik bir fon kurma planını haziranın başında duyurmuştu. Şirkete bağlı olan VictoryShares’in başkanı Mannik Dhillon, o dönemde yaptığı açıklamada kripto para piyasasının “evrilmeye ve olgunlaşmaya devam ettiğini” söyleyip, daha farklı yatırım araçlarını da gözden geçirdiklerini belirtmişti.

Birden fazla kripto parayı kapsayan bu borsa yatırım fonunun yanı sıra Bitcoin, Ethereum ve DeFi odaklı ETF’ler için SEC’ye ayrı ayrı yapılmış onlarca başvuru var. SEC, şimdiye dek bunların hiçbiri onaylamadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!