verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı’na Göre Bitcoin’in Potansiyelini Gerçekleştirmesi İçin Önce Düzenlenmesi Lazım

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, çarşamba günü Squawk Box programında yaptığı açıklamalarda Bitcoin gibi kripto paraların ancak mevcut kamu politikası çerçevesine dahil edilmeleri halinde gerçek potansiyellerine ulaşabileceklerini açıkladı.

Dün katıldığı bir etkinlikte birçok tokenın aslında menkul kıymet olabileceğini belirten ve Kongre’den kripto paraları regüle etme konusunda daha çok yetki isteyen Gensler, bugün dünkü yorumlarını yankılayarak Bitcoin gibi kripto paraların “spekülatif bir varlık türü” olduğunu söyledi.

SEC Başkanı, “İnsanlar risk almak istiyorlarsa alabilirler.” dese de, buna günümüzde herhangi bir kripto para platformunda işlem yapmanın, New York Borsasında işlem yapmak kadar güvenilir olmadığını belirtmesinin ardından, “Biz sadece dolandırıcılığa ve manipülasyona karşı temel düzeyde bazı önlemler getirmek istiyoruz.” yorumunu ekledi.

Yatırımcıları korumak ve piyasalarda düzeni sağlamak ile yükümlü SEC’nin başkanı Gensler, bu risk ortamının kripto para teknolojisi için de faydalı olmadığını söyleyerek, “Piyasalarda güvene ihtiyacımız var. Satoshi Nakamoto’nun buluşunun potansiyelini gerçekleştirebilmesi için önce kamu politikası çerçevesine dahil edilmesi gerekiyor.” dedi.

SEC başkanlığına gelmeden önce MIT’de kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili ders vermiş olan isim, şu ana dek Amerikan senatosundaki ve temsilciler meclisindeki bazı isimlerle de kripto para konusunda birebir görüşmelerinin olduğunu açıkladı.


Görsel: SEC Başkanı Gary Gensler (Wikimedia Commons, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!