Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı Gary Gensler ABD Senatosun Karşısına Çıktı: Bitcoin ve Kripto Para Açıklamaları!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörünü ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

SEC Başkanı Gary Gensler 12 Eylül günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önüne çıkarak ifade verdi. Kripto para endüstrisini yatırımcılar için daha güvenli ve yasalarla uyumlu hale getirmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Gensler, mahkeme tarafından alınan ve Grayscale’i büyük ölçüde haklı gösteren dava kararının da halen daha incelendiğini vurguladı.

Bununla birlikte Senatör Bill Hagerty, Gensler’e bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması için ne gerektiğini sorduğunda Gensler, ETF başvurularını ima ederek inceleme süreçlerinin devam ettiğini belirten kaçamak bir cevap verdi.

SEC cephesi önceki bir mahkeme kararında vadeli Bitcoin ETF’ini spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek için hiçbir neden olmadığını belirtmiş ve bu ifadesiyle eleştirilerin merkezinde yer almıştı. Gensler’in bu konuşması ise spot Bitcoin ETF konusunda keskin köşelerden ziyade daha kapsayıcı ifadelerle doluydu.

“Kripto para sektörü oldukça ürkütücü”

Gensler, halihazırda kripto para şirketlerinin SEC’ye uyumlu olmadığını ve birçok dolandırıcılık vakasının yaşandığını belirtti. Kripto para sektörünün suiistimal edilmeye oldukça müsait olduğunu dile getiren başkan, bu durumu “oldukça ürkütücü” olarak nitelendirdi.

Gensler, SEC personeline kripto para düzenlemeleri özelinde net bir çağrıda bulunduğunu çünkü bu sektörün hisse senetleri ve tahvillerin aksine kompleks ve kolayca ayrıştırılamayan bir yapıya sahip olduğunu öne sürdü.

Başkan ayrıca kripto paralar için sermaye muamelesinin ne olacağının kendi kurumunu ilgilendirmediğini bunun banka düzenleyicilerinin işi olduğunu savundu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!