verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı, Kripto Paralar ile İlgili Planlanmış Konuşmasında Kayıt Vurgusu Yaptı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Senato’ya bağlı bir komite karşısında bugün yapacağı açıklamalarda bazı kripto para platformlarının SEC’ye kayıt yaptırmak zorunda kalabileceğini vurgulamayı planlıyor.

Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi karşısında vereceği ifadenin bir kısmı yayımlanan Gensler, geçmişte yaptığı açıklamalara benzer olarak kripto paralar ile ilgili yasa dışı faaliyetlerin ve yatırımcıları korumak için alınan önlemlerin üstünde durmaya hazırlanıyor.

Gensler’in ifade vereceği Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi oturumunun bugün TSİ akşamüstü başlaması bekleniyor.

Yayımlanan transkripte göre Gensler’in konuşmasında şu ifadelere yer verilecek:

“Birçok platformda onlarca veya yüzlerce token bulunuyor. Her bir token’ın yasal statüsü, kendi olgusuna ve durumuna bağlı olsa da 50, 100 veya 1.000 tane token barındıran herhangi bir platformda hiç menkul kıymet olmama ihtimali oldukça düşük. Ve şüpheniz olmasın; eğer muaf olma durumları yoksa bu işlem platformları yasalarımız gereği menkul kıymet barındırdıkları raddede Komisyon’a kayıt yaptırmak zorundadır.”

Buna benzer bir yaklaşımı ağustosun başında yaptığı açıklamalarda da dillendiren Gensler, bazı kripto para işlem platformlarının SEC’ye kayıt yaptırmak zorunda kalabileceği düşüncesini böylece yineliyor.

“Şu anda kripto finansında, ihracında, alım-satımında veya lending’inde yatırımcıları korumak için yeteri kadar önlemimiz yok.” diyen Gensler, yatırımcıların korunması açısından ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

Kripto para bağlamındaki emtia ve menkul kıymet ayrımının belirsizliği yüzünden yetki alanının sınırları hakkında muğlaklık yaşayan SEC’nin başkanı, bankacılık komitesinin üyelerinden Senatör Elizabeth Warren’a gönderdiği mektupta, SEC olarak kripto para “işlemlerini, ürünlerini ve platformlarını” gözetleyebilmek için “daha çok yetkiye” ihtiyaç duyduklarını söylemişti.


Görsel: SEC Başkanı Gary Gensler (Wikimedia Commons, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)