Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı, Kripto Para Konusunda Daha Çok Yetki İstediğini Senatör Warren’a da Aktardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Demokrat Senatör Elizabeth Warren’a verdiği yanıtta SEC olarak kripto para sektörünü regüle edebilmek adına “daha çok yetkiye ihtiyaç duyduklarını” belirtti.

Gary Gensler’in, Senatör Elizabeth Warren’ın kendisine kripto paralar hakkında gönderdiği mektuba verdiği yanıt, çarşamba günü paylaşıldı.

Mektubunda Aspen Security Forum’da yaptığı açıklamalara benzer ifadeler kullanan Gensler, kripto para yatırımcılarını “koruyabilmek” için daha çok kaynağa ve kripto para “işlemlerini, ürünlerini ve platformlarını” gözetleyebilmek için “daha çok yetkiye” ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Menkul kıymet olarak sayılabilecek varlıkları listelemiş işlem platformlarının, bunlara ek olarak hisse tokenlarının (stock token) ve menkul kıymete dayanan stablecoinlerin SEC’nin yetki alanına girdiğini söyleyen Gensler, mevcut yetkilerini “olabildiği kadar” kullanacaklarını ekledi.

Kongre’yle, hükümetle ve diğer düzenleyici kurumlar ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirten Gensler, mevzuat konusunda önceliğin “kripto işlemlerine, lendinge ve DeFi platformlarına” verilmesi gerektiğini vurguladı.

113 milyar dolarlık stablecoin pazarının suç gelirlerinin aklanması, vergi uyumluluğu gibi açılardan riskler barındırdığını ve kripto yatırımcılarının yeteri kadar korunmadığını söyleyen SEC Başkanı, kripto para piyasasını Vahşi Batı’ya benzetmişti.

Senatör Warren, henüz SEC Başkanı’nın yanıtı hakkında açıklamada bulunmadı.


Görsel: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun mührü (SEC/Flickr, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!