verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanından Kripto Para Açıklaması: Ethereum ve Benzeri Altcoinler İçin Uyarı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) tanımlamasına karşı çıkarak Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olduğunu ifade etti.

ABD’li regülatör kurumların Ethereum ve benzeri kripto paraların emtia mı yoksa menkul kıymet mi olduğuna dair açıklamalarına son yorum SEC Başkanı Gary Gensler‘den geldi. Gensler, 15 Mart‘ta katıldığı komisyon toplantısının ardından basın mensuplarının soruları üzerine Ethereum‘un bir menkul kıymet olduğunu yönelik sözlerini yineledi.

Daha önceki açıklamalarında da sadece Bitcoin’i (BTC) emtia olarak nitelendiren ve geri kalan neredeyse bütün kripto paraların menkul kıymet olduğunu söyleyen Gensler, Etheruem gibi Proof of Stake (PoS) tokenlarının bir getiri ve kazanç vadettikleri sürece menkul kıymet olarak tanımlanması gerektiğini ifade etti:

Yatırımcılar bu kripto varlıklara bir getiri beklentisiyle yatırım yapıyor. Söz konusu PoS tokenlerden kazanç elde etmeyi amaçlıyorlar ve halihazırda %2, %4, %18 getiri elde ediyorlar. Bu varlıklar ABD yasalarına göre menkul kıymet olarak nitelendirilmelidir.

CFTC Başkanı Rostin Behnam kısa bir süre önce konu ile ilgili olarak, SEC tarafından gerekli düzenleyici çerçeve oluşturulmazsa Ethereum ve bütün stablecoinlerin emtia olarak sayılacağını ve CFTC kapsamında denetleneceğini ifade etmişti. CFTC benzer bir tanımlamayı FTX davasında da öne sürmüş ve Ethereum’u emtia olarak nitelendirmişti.

Yaşanan bu gelişmeler, iki düzenleyici kurumun kripto piyasalarının düzenlenmesinde hangi kurumun öncelikli olması gerektiği konusunda  anlaşmazlık ve kafa karışıklığı yaşadığını gözler önüne seriyor. Menkul kıymet ve emtia tanımının kripto endüstrisi için ne anlam ifade ettiğini anlamak için konu hakkındaki detaylı haberimizi okuyabilirsiniz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!