Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Ethereum ETF Onayına Çok Yakın: Bloomberg Analisti Tarihi İşaret Etti!

Bloomberg ETF analistleri James Seyffart ve Eric Balchunas vadeli Ethereum (ETH) borsa yatırım fonu (ETF) işlemlerinin önümüzdeki hafta piyasaya sürülebileceğini öngördü.

ABD’de finansman krizi nedeniyle hükümetin kapanması gündemdeyken vadeli Ethereum ETF onayının hızlanabileceği öne sürüldü. Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas 27 Eylül günü sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda hükümetin kapanma ihtimalinin güçlü olduğunu ve bunun önümüzdeki hafta gerçekleşebileceğini ima ederken vadeli Ethereum ETF’lerinin de 3 Ekim Salı günü piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

Analist, onaylanan ilk vadeli Ethereum ETF başvursununu Valkyrie tarafından yapılan vadeli Ethereum başvurusu olacağını öne sürdü. Ardından diğer vadeli Ethereum ETF başvurularının da onaylanacağını vurguladı.

Vadeli Ethereum ETF’leri için olası bir kronoloji çıkaran analist, başvuru belgelerinin 29 Eylül Cuma günü güncel haliyle sisteme konulabileceğini ve gelecek salı günü piyasa işlemlerinin başlayabileceğini savundu.

Analist, ekim ayında bu vadeli Ethereum ETF onayının gerçekleşmesine %90 gibi ciddi bir ihtimal tanıdı:

Vadeli Ethereum ETF’lerinin ekim ayında onaylanma ihtimalinin %90 olduğunu düşünüyoruz. Valkyrie strateji değişikliğinin ardından 3 Ekim’de Ethereum’a maruz kalan ilk şirket olmaya hazırlanıyor. Volatility Shares’in etkisiyle saf Ethereum vadeli işlem ETF’inin bir sonraki hafta işlem görmeye başlamasını bekliyoruz.

Bir diğer Bloomberg ETF analisti James Seyffart ise Balchunas’un bu görüşünü destekleyen şu ifadeleri paylaştı:

Görünüşe göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), potansiyel olarak önümüzdeki hafta bir grup Ethereum vadeli işlem ETF’sinin satılmasına izin verecek.

Vadeli Ethereum ETF’i için sırada bekleyen şirketler arasında VanEck, ProShares, Grayscale, Volatility Shares, Bitwise, Direxion ve Roundhill yer alıyor. SEC’nin halihazırda kabul ettiği vadeli Bitcoin ETF başvuruları olsa da Ethereum özelinde böyle bir başvurunun kabul edilmesi bir ilk olarak kayıtlara geçecek.

Kongre, federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısı üzerinde bir uzlaşı sağlayamazsa ABD’de hükümetin 1 Ekim tarihinde kapanma ihtimali bulunuyor.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!