Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Dünya Devlerinin Spot Bitcoin ETF Başvuruları İçin İlk Açıklama: Yetersiz Dedi!

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinin spot Bitcoin ETF başvurularının SEC tarafından geri çevrilmesi üzerine fiyat kısa süreliğine 30 bin doların altına geriledi.

The Wall Street Journal’in (WSJ) 30 Haziran tarihinde konuya aşina kaynakların ifadelerine dayandırdığı haberine göre ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünya devleri BlackRock, Fidelity ve diğer varlık yöneticilerinin spot Bitcoin ETF başvurularını geri çevirdi.

SEC’nin ifadelerine göre varlık yöneticileri başvurularında, ağırlıklı olarak ABD dışında gerçekleşen tüm işlemleri kapsayan süreçlerin gözetim ve paylaşımına yönelik anlaşma olan “Surveillance-Sharing Agreement” konusunda açık ve yeterli bilgilendirmede bulunmadı.

Öte yandan varlık yöneticileri başvurularını yeniden hazırlayarak veya güncelleyerek tekrar gönderebilecek. Bir Cboe BZX sözcüsü konu hakkında yaptığı yorumda, belgelerde güncelleme yapıp yeniden SEC’e göndermeyi planladıklarını belirtti.

Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, SEC kararının negatif bir durumu yansıtmadığını ve regülatörün varlıkların saklanacağı kuruluşlar hakkında daha fazla bilgi almak istediğini ifade etti.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, başvuruların geri çevrilmesinin ardından 31.081 dolardan %4’ün üzerinde değer kaybederek hızla 29.770 dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Daha sonrasında küçük bir toparlanma yaşayan Bitcoin, yazım itibariyle 30.162 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!