Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Ethereum Tabanlı DeFi Protokolüne Soruşturma: Token Fiyatı Düşüşe Geçti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ethereum (ETH) tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü BarnBridge’e (BOND) soruşturma açıldı.

BarnBridge avukatı Douglas Park 7 Temmuz tarihinde yayınladığı açıklamada, BarnBridge DAO (merkeziyetsiz otonom organizasyon) ve bağlantılı kişilerin SEC tarafından soruşturma altına alındığını bildirdi.

Douglas Park, SEC’nin mevcut likidite havuzlarının kapatılmasını ve bu kapsamda yenilerinin açılmamasını talep ettiğini belirtti. Ayrıca ilgili ürünler üzerinde yürütülen tüm çalışmaların durdurulması ve bir sonraki duyuruya kadar BarnBridge ile ilişikli iş yapan kimseye herhangi bir ödeme yapılmaması da SEC’nin talepleri arasında yer aldı.

Avukat, protokolün kurucu ortakları Tyler Ward ve Troy Murray’in mevcut durumda konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmayacağını DAO üyelerine aktardı. Soruşturma kapsamına tam olarak kimlerin girdiği ise muhtemelen yasal gerekçeler nedeniyle tam olarak açıklanmadı.

DefiLlama verilerine göre yalnızca 1,35 milyon dolar toplam kilitli varlık (TVL) seviyesine sahip nispeten küçük bir DeFi aktörünün SEC radarına girmesi kripto para piyasası tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

DAO’lara karşı açılan davaların yasal geçerliliği hala kripto para aktörleri ve hukukçular arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz mart ayında Sushi DAO‘ya açılan davada bazı DAO üyeleri herhangi bir celp almadıklarını dile getirerek yapılan eylemin yasal olarak yetkisiz olduğunu ima etmişti.

Coingecko verilerine göre Douglas Park’ın duyurusu ile birlikte 3,3 dolar seviyesinden işlem gören BOND, %10’a yakın değer kaybederek 3,01 dolar seviyesine geriledi. BOND, yazım itibariyle 3,02 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!