Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Tether’in Eski Denetçi Şirketine 1 Milyon Dolar Para Cezası: USDT Rezervleriyle İlgili Yanıltıcı İfadeler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Tether’in (USDT) eski denetçi şirketine “özensiz muhasebe” suçundan 1 milyon dolar para cezası verdi.

SEC tarafından 26 Eylül Pazartesi günü varılan karara göre Tether’in eski denetim firması Friedman LLP özensiz muhasebe suçundan 1 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. 2015-2018 yıllarında stablecoin ihraççısı Tether için denetim hizmeti sunan şirket, SEC’nin iddiasına göre “federal menkul kıymetler yasalarının seri ihlali” ve “uygunsuz profesyonel davranış” ile suçlandı.

Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda şirketin denetim koltuğunda oturduğu süreçte muhasebe gözetim kurulu standartlarına uymadığı ve yanıltıcı ifadelerde bulunduğu tespit edildi. Söz konusu aldatıcı ifadelerin ve özensiz muhasebe uygulamalarının özellikle 2017 yılında sunulduğu ve Tether rezervleri ile ilgili verileri de kapsadığının altı çizildi.

Tether firması 2018 yılında yaptığı bir açıklamada Friedman LLP şirketinin yeterince hızlı bir denetim sağlamadığı için görevden alındığını duyurmuştu.

Friedman LLP denetçi kurumu SEC ile yaptığı uzlaşma anlaşması ile personelini uygun denetim prosedürleri konusunda eğitmeyi ve 1 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!