Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Tarafından Düzenlenecek Blockchain Hackathon’unun Ayrıntıları Açıklandı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bu yıl ilki düzenlenecek “Dijital Türkiye Blockzincir Hackathonu’nun” ayrıntılarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin 19 Eylül tarihinde ilk kez duyurduğu Türkiye Blokzincir Hackathonu “DIGIATHON 2022″nin ayrıntıları açıklandı. Kurum 26 Eylül tarihinde resmi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, yarışmanın içeriğini ve katılım şartlarını kullanıcılara bildirdi.

Açıklamalara göre Digiathon 2022’nin teması Dijital Türkiye Hizmetleri olacak. Yarışmacılar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çevrim içi olarak vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirebildiği E-Devlet portalı üzerinde sunulan hizmetleri blockchain altyapısı ile geliştirmek veya yeni hizmet fikirleri oluşturmak için yarışacaklar.

Yarışmanın amaçları doğrultusunda Türkiye genelinde yer alan üniversitelerden veya şirketlerden başvuracak yarışmacılar, en az iki en fazla dört kişilik takımlar oluşturacak ve gerçek hayatta kullanılan ya da kullanılabilecek hizmetler için yeteneklerini sergileyecekler. Yarışma, Cumhurbaşkanlığı Dijital dönüşüm Ofisi özelinde oluşturulacak Avalanche (AVAX) test ağında yapılacak.

Ön eleme ve final olarak iki aşamadan oluşacak yarışmanın ön eleme etabı, çevrim içi olarak çoktan seçmeli soru-cevap şeklinde gerçekleşecek. Ön eleme aşamasında başarılı olan 20 ekip, 2022 Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek final aşamasına davet edilecek.

Yarışmada ilk 3’e girecek ekipler sırasıyla 10.000, 5.000 ve 2.500 dolar değerinde AVAX’ın sahibi olacaklar.

E-Devlet üzerinden çevrim içi olarak yapılabileceği bildirilen başvurular, 28 Eylül tarihinde başlayıp 14 Ekim tarihinde sonlanacak. Kullanıcılar yarışmaya dair diğer önemli tarihlere ve yarışma kurallarına Digiathon resmi sitesinden ulaşabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!