Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’ye Bir Spot Bitcoin Başvurusu Daha: Farklı Bir Strateji İzlendi!

Brezilya merkezli varlık yöneticisi Hashdex, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart 26 Ağustos tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, Hasdex’in mevcut durumda işlem gören vadeli Bitcoin ETF’i içerisinde spot Bitcoin tutabilmek üzere değiştirmek için başvuruda bulunduğunu aktardı.

Hashdex’in başvurusu diğer spot Bitcoin ETF başvurularından kendini ayıran detayları ile öne çıktı. Hashdex, ETF başvurusunda gözetim partneri olarak Coinbase’i göstermek yerine Chicago Mercantile Exchange’in (CME) Exchange for Physical (EFP) sistemini kullanacağını belirtti.

Bu mekanizma sayesinde vadeli işlem senetlerinin dayanak varlığın spot riskiyle değiştirilmesine olanak sağladığı söylendi. Bu sayede Hashdex elindeki vadeli Bitcoin senetlerini spot varlığın riski ile değiştirebilecek.

James Seyffart, Hasdex’in başvuru stratejisinin oldukça akıllıca dizayn edildiğini ima etti. ETF’ler hakkında eğitim veren bir kurum olan ETF Institute kurucusu Nate Geraci ise SEC’nin CME’yi Bitcoin konusunda önemli büyüklükte düzenlenmiş bir piyasa olarak nitelendirdiğini söyledi.

Hashdex’in bu yeni stratejisi ile SEC’nin piyasa manipülasyonuna yönelik endişelerini giderebileceği öne sürüldü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!