Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Senatörler, SEC’nin Bitcoin Paylaşımıyla İlgili Gensler’den Açıklama Bekliyor

ABD’deki senatörler, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) X hesabının ele geçirilmesiyle ilgili olarak Gary Gensler’den bilgi talep etti.

SEC’nin X’teki resmi hesabından gece yarısında spot Bitcoin ETF’lerinin borsalarda listeleneceği ile ilgili bir paylaşım yapıldı. SEC Başkanı Gary Gensler, kısa süre içerisinde bunun doğru olmadığını ve SEC hesabının ele geçirildiğini söyledi.

Senatörler J.D. Vance Thom Tillis, Gensler’e bir mektup göndererek, bunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi ve konuya açıklık getirilmesini talep etti.

Mektupta, “Bu gelişmeler, Komisyon’un iç siber güvenlik önlemleriyle ilgili ciddi endişeler doğurmaktadır ve Komisyon’un yatırımcıları koruma, piyasalarda adaleti, düzeni ve verimliliği sağlama ve sermaye oluşumunu kolaylaştırma görevlerine aykırıdır.” dendi.

Senatörler, paylaşımın SEC içerisindeki birisi tarafından mı yapıldığını, bunun SEC’nin spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili kararını etkileyip etkilemeyeceğini ve SEC’nin bu paylaşım yüzünden doğan mali kayıpları telafi edip etmeyeceğini öğrenmek istiyor.

Bitcoin, paylaşım yapıldıktan sonraki dakikalar içerisinde 45.282 dolardan 47.950 dolara kadar yükseldi.

Senatörler, Gensler’in mektupta yer alan sorulara 23 Ocak’a kadar yanıt vermesini istiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!