verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Şili Hükümeti, Yeni Regülasyonları Meclise Sundu

Latin Amerika ülkesi Şili’de kripto para odaklı yeni regülasyonlar ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hız kazandı. Ülkenin Ekonomi bakanı olan Felipe Larrain, yaptığı açıklamada kripto para ve fintech alanı ile ilgili olarak yapılan regülasyonların, kongreye sunulduğunu ifade etti.

Bundan bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Larrain’in, orada regülasyonlar ile ilgili olarak bilgi topladığı ifade edilirken, başarılı ismin ABD’de yer alan birçok farklı fintech ve kripto para şirketinin üst düzey yöneticilerinden bilgi aldığı belirtildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, ordaki yetkililerden aldığı bilgiler ile Şili’de harekete geçen Larrain, kripto para sektörünün ülkede kalkınması için gereken hamleleri yapma yolunda adımlar atmaya başladı.

Yeni taslak yasada en dikkat çeken konunun ‘esneklik’ olduğu ifade edilirken, ülkede faaliyet gösteren ya da gösterecek olan şirketlerin bu alanda elinin rahatlatılmaya çalışıldığı belirtildi.

Bununla birlikte, Larrain’in gündeminde kripto para borsaları da yer aldı. Ülkede regüle olmamış birçok borsanın olduğunu belirten Larrain, şunları söyledi:

”Şu anda birçok borsa Şili’de regüle olmadan faaliyet gösteriyor. Bu riskli bir durum. Bu alanda gerekenleri yaparak, potansiyel hasarların önüne geçme şansımız var. Terör finansmanı ve kara para aklama gibi konuların önüne geçebiliriz. Biz de, bu tarz aktiviteler ile ilişkili olabilecek olan tüm riskleri tarayıp, tüm regülasyonları da bunların önüne geçecek şekilde hayata sokmalıyız.”

Leave a comment