verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Solana’da Büyük Vurgun : Binance CEO’su Yardıma Koştu

Solana ağının resmi duyuru hesabı Solana Status yaptığı açıklamada, günün ilk saatlerinde binlerce Solana cüzdanının hackerlar tarafından boşaltıldığını bildirdi.

Solana Status’un 3 Ağustos tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 7767 Solana cüzdanının boşaltıldığı iddiasını doğruladı. Solana Status, saldırganların yoğun olarak, 6 aydan uzun süredir faaliyet göstermemiş cüzdanları hedef aldığını bildirdi. Ayrıca mağdur kullanıcıların genelinin Phantom ve Slope cüzdanların kullandığı bildirildi. Şirket, kullanıcılara önlem olarak varlıklarını soğuk cüzdanlara aktarmalarını eğer soğuk cüzdanları yoksa normal cüzdanlarının internet ile bağlantısını kesmelerinin sorun çözülene kadar etkili bir yöntem olacağını belirtti. Çalınan varlıkların neredeyse tamamı SOL (Solana) ve USDC (USD Coin) olsa da ETH (Ethereum) sahiplerinin de etkilendiği tahmin ediliyor.

Phantom konu ile ilgili yaptığı açıklamasında olayı araştırdıklarını ancak Phantom kaynaklı bir sorun olduğuna inanmadıklarını belirtti.

NFT pazarı Magic Ethen ise kullanıcılarına Phantom cüzdanlarındaki herhangi bir şüpheli bağlantıya verdikleri izinleri iptal etmelerini veya yapabiliyorlarsa varlıklarını yeni bir cüzdana veya soğuk bir cüzdana çekmelerini tavsiye etti. Varlıkların soğuk cüzdana çekilmesini tavsiye eden bir diğer firma ise bir oyun firması olan Star Atlas oldu.

Solana Labs sözcüsü yaşanan vakanın araştırılmasına devam edildiği ancak şimdiye kadar vakada Solana kaynaklı bir zafiyetin bulunamadığını, mühendislerin çalışmalara devam ettiğini ve şimdilik soğuk cüzdanların güvenli olduğunu düşündüklerini ifade etti.

CZ Uyardı: Soğuk Cüzdanı Olmayanlar Varlıklarını Merkezi Borsalara Aktarsın

Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada henüz vakanın nedenini bilmediğini, cüzdanlara verilmiş şüpheli bir iznin bunlara neden olmuş olabileceğini tahmin ettiğini ifade etti. Ayrıca kullanıcıların varlıklarını soğuk cüzdanlara çekmelerini tavsiye ederken, soğuk cüzdana sahip olmayan kullanıcılara varlıklarını, olay çözülene kadar Binance gibi merkezi borsalarda saklamalarını önerdi. CEO tweet’inde:

Solana’da aktif bir güvenlik ihlali var. Birçok cüzdandan SOL ve USDC çalındı. Henüz ana sebebini bilmiyorum muhtemelen verilen izinlerden kaynaklı. İşler düzelene kadar varlıklarınızı soğuk cüzdanlara veya Binance gibi merkezi borsalara aktarın.

diyerek düşüncelerini ifade etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!