verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Suudi Arabistan’dan “Doları Bırakma” Tehdidi

Suudi Arabistan‘daki yetkililer, ABD’de hazırlanan NOPEC adlı yasa tasarısının onaylanması durumunda gelecekteki petrol anlaşmalarını USD üzerinden yapmamayı düşünüyorlar.

Reuters tarafından yapılan bir habere göre Suudi Arabistan’daki yetkililer, Washington’da hazırlanan NOPEC adlı kanun tasarısından pek memnun değiller. Bu tasarının onaylanması, OPEC ülkelerine ABD’deki antitrost yasaları doğrultusunda dava açılabileceği anlamına geliyor.

Suudi Arabistan’ın kendi yaptığı petrol anlaşmalarında USD’yi kullanmayı bırakması diğer tüm petrol ihraç eden ülkelerin de bu yönde bir adım atmasına yol açabilir. Ayrıca Suudi Arabistan’ın bu yönde alacağı bir karar, USD’nin küresel ekonomideki rolüne ağır bir darbe indirebilir.

Reuters tarafından yapılan haberde kaynak gösterilen isim, konu hakkında şu yorumu yapıyor:
“Suudilerin tavrı net: Bırakın Amerikanlar NOPEC’i onaylasınlar. Bundan en ağır darbeyi Amerikan ekonomisi alır.”

Suudi Arabistan ve ABD arasında yaşanan bu gerginlik aslında bir süredir devam eden bir tartışmanın parçası haline geldi. Çünkü halihazırda Rusya, Çin, Venezuela ve İran gibi ülkeler küresel ticaret anlaşmalarında USD kullanmanın ne kadar verimli olduğunu tartışıyor, bu konuya bir çözüm bulmaya çalışıyorlar. NewsBTC gibi kaynaklara göre başlıca Rusya ve Çin ekseninde dönen bu görüşmelere Suudi Arabistan da dahil olabilir.

Rusya’daki bazı hükümet yetkilileri ABD hegemonyasından kurtulmak için yeni bir dijital para üretmeyi ve ticaret anlaşmalarında bunu kulllanmayı öneriyorlar. Bu çözümün Venezuela ve İran’da hayata geçirildiğini görmüştük. Bu ülkeler ile ABD arasında yaşanan gerginlik ilerleyen zamanlarda ne yönde ilerleyecek göreceğiz.

Leave a comment