verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Suudi İngiliz Bankası (SABB), Ripple Tabanlı Yeni Hizmetini Piyasaya Sürdü!

25 Nisan tarihinde yayınlanan bir habere göre, Suudi İngiliz Bankası (SABB), Ripple teknolojisini kullandıkları sınır ötesi transfer hizmetini resmen piyasaya sürdü.

Banka 24 Nisan tarihinde Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad içerisinde gerçekleştirilen bir konferans esnasında yeni haberi duyurdu ve bu teknolojik gelişmenin ”müşteri tecrübesini zenginleştirme ve dijital dönüşümü hızlandırma” kapsamında yapıldığını vurguladı.

SABB’ın yaptığı açıklamaya göre kendisi Suudi Arabistan içerisinde Ripple’ın ağına katılan ilk kurumlardan birisi konumunda. Banka 2018 yılının Ocak ayında Ripple tabanlı ağa katılım göstermişti ve o tarihten bu yana Ripple Network’un bir parçası. Sistem ilk olarak 2018 yılının Aralık ayında Hindistan Rupisi kullanılarak denenmiş ve denemede başarı elde edilmişti.

Bankanın üst düzey yöneticilerinden birisi konumunda olan Majed Najm, yeni oluşturdukları platformun sınır ötesi ödeme hizmetleri konusunda çok daha hızlı ve şeffaf bir süreç sağlayacağını vurguladı. Hindistan Rupisi şuan için platformda yer alan ilk para birimi ve SABB ilerleyen tarihlerde hem daha fazla ülke hem de daha fazla para birimi eklemeyi planlamakta.

SABB geçtiğimiz Eylül ayında da R3 tarafından yönetilen kurumsal blockchain konsorsiyumuna katılan ilk Suudi Arabistan tabanlı banka olmuştu. Ripple, XRP kripto para biriminin arkasında olan firma olarak bilinse de, kurduğu blockchain tabanlı ödeme ağı 200’ün üzerinde firmaya ulaştı ve şuan kendi sektöründeki liderlere kafa tutacak duruma geldi.

Ripple 24 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada 2019 yılının ilk çeyreğinde 169.4 milyon dolarlık XRP sattığını duyurmuştu.

Leave a comment