Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tanınan Analistten Bitcoin İçin Eylül Ayı Değerlendirmesi: Fiyat Ne Olacak?

Bitcoin’in (BTC) tek negatif ortalamaya sahip ve geçirdiği en kötü ay olarak kayıtlara geçen eylül ayı 6 yıldır kırmızı kapanıyor. 

Yatırımcıların spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı beklentisi devam ederken tanınmış kripto para analisti Will Celmente’den eylül ayı tahmini geldi. Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’in eylül ayında genellikle kötü bir performans sergilediğini öne çıkaran analist, 6 yıldır devam eden negatif görünüşe işaret etti.

Bitcoin’in eylül ayında genellikle düşüş yönlü hareket ettiği ifadelerini paylaştığı 10 yıllık verilerle desteklerken Eylül ayının 2016’dan beri yatırımcıların yüzünü güldürmediğini öne çıkardı:

Eylül ayı sadece iki ay ile en az olumlu geri dönüş yapan ay oldu ve 6 yıldır olumsuz bir geri dönüş serisini sürdürmeye devam ediyor.

Verilere göre Bitcoin için son olumlu eylül ayı 2016 yılında yaşanan %6’lık yükselişti. Ardından 2017’den 2022’ye kadar olan süreçte eylül ayları %13 ve %7 gibi ciddi düşüşleri beraberinde getirdi.

Öte yandan bu eylül ayında milyonlarca dolar değerinde Mt. Gox Bitcoin’inin geri dağıtılma ihtimali de piyasalarda psikolojik bir satış baskısı yaratıyor. Mt.Gox özelinde 2014 yılında ciddi bir çöküş yaşanmış ve henüz Bitcoin fiyatı 500 dolar bandında seyrederken 850 bin BTC kayıplara karışmıştı.

Bitcoin’in beklentilerin üzerinde bir ABD enflasyonu gelmesi ve Mt. Gox Bitcoinlerinin dağıtımı ile birlikte bu eylülü de kırmızı kapatabileceği düşünülüyor. Öte yandan eylül ayı Bitcoin için ortalama bazlı bakıldığında düşüş getiren tek ay olarak kayıtlara geçti. Eylül ayları şimdiye kadar toplamda %70 düşüş getirirken ortalama olarak fiyata etkisi %4,67 oldu. Bitcoin 13 yıllık piyasa süresince 9 yılının eylül ayını kırmızı kapattı.

CoinGecko verilerine göre geçtiğimiz ağustos ayını %11’den fazla bir düşüşle kapatan Bitcoin, yazım esnasında 25.987 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!