verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tayland Kripto Vergilendirmesini Tartışmak İçin Bir Toplantı Düzenledi

Tayland’ın Hazine Komitesi, kriptonun vergilendirilmesini birçok açıdan ele alarak tartışmak için sanal bir toplantı düzenledi.

Toplantıdaki tartışmaların bir özetini 20 Ocak tarihinde Facebook sayfasından yayınlayan İktidar partisi milletvekili Watanya Wongopasi, Vergi Dairesi’ni kripto ticaretine herhangi bir vergi getirmeden önce gerekli özeni göstermeye çağırdı.

Katılımcılar arasından Tayland Sermaye Piyasası Örgütleri Federasyonu başkanı Paiboon Nalinthrangkurn, hisse senedi ve dijital varlık alım satımına yönelik getirilecek bir verginin piyasa likitidesini %40 oranında azaltabileceğini söyledi. Ayrıca ağır vergilerin yabancı ve küçük yatırımcıları ticaretten vazgeçirebileceği konusunda uyardı.

Vergi hizmetleri sunan iTax’in CEO’su ve kurucusu Yutthana Srisavat ise ticaret vergisi yerine kurumlar vergisi veya katma değer vergisi önerisinde bulundu. Srisavat, kriptonun merkeziyetsiz doğası gereği alıcı ve satıcı bilgilerinin elde edilmesini zorlaştırdığını ve vergi bilgilerinin toplanmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi.

Toplantıda diğer ülkeler ile rekabet edebilmek için serbest piyasayı savunan Tayland Fintech Derneği başkanı Chonladet Khemarattana, hükümeti vergi uygulamasına geçmeden önce kripto ekosisteminin büyümesini izleyemeye davet etti.

Tayland Vergi Dairesi, odak noktalarının geleneksel borsayı vergilendirmek olduğunu ve kripto ticaretinin vergilendirilmesi konusunda henüz çok az yol kat ettiklerini söyledi. Kurum, kripto para piyasasını dikkatli bir şekilde incelediklerini ve vergilerin ancak dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra uygulanacağını açıkladı.