Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TCMB Açıkladı: Dijital Türk Lirası İle İlk İşlem Gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu.

TCMB 29 Aralık tarihinde resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Dijital Türk lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında ilk ödeme işlemlerinin Dijital Türk Lirası Ağı aracılığıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. TCMB, çalışmaların 2023’ün ilk çeyreğinde de devam edeceğinin aktardı.

Açıklamada, henüz TCMB ve çeşitli teknoloji şirketlerinin katılımı ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulamaların devam ettiği ifade edildi. TCMB, pilot uygulamalardan sağlanan verilerin yapılacak değerlendirmelerden sonra kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

TCMB ayrıca 2023 yılında Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu aracılığıyla seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımı aracılığıyla testlerin genişletileceğini belirtti. Geniş kapsamlı testler sırasında dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemin kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan testlere de yer verileceği bildirildi.

Öte yandan TCBM tarafından Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik şu açıklamalarda bulunuldu:

Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!