Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TCMB Faiz Oranını Açıkladı! Dolar Nasıl Tepki Verdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 750 baz puan artırarak politika faizinin %25’e çıkarıldığını açıklamasıyla dolarda düşüş gözlemlendi.

TCMB yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay politika faizini 250 baz puan artırmasının ardından bu ay radikal bir karar alarak 750 baz puan artırıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz dönemde uzun bir süre %14 bandında kalan faiz oranları hızlı bir şekilde %8,5’a kadar düşürülmüştü. Son 3 aydır alınan alınan kararlar ile birlikte faiz %25’e yükseldi.

Politika faizinin, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği söylendi.

TCBM faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5’ten yüzde 25 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Ayrıca açıklamada, “Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Politika faizi beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte birlikte Tether (USDT), Türk Lirası karşısında hızla değer değer kaybı yaşadı. Açıklamadan önce 27,59 TL seviyelerinde bulunan Tether, açıklamanın ardından %3’ten fazla düşerek 26,8 TL seviyelerine geldi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!