Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tesla Bilançosu Bugün Açıklanacak: Elon Musk Bitcoin Aldı mı Yoksa Sattı mı?

Elektrikli araç devi Tesla 2023 yılının ikinci çeyrek kazanç raporunu bu gece yarısı açıklamaya hazırlanırken dikkatler şirkete ait Bitcoin (BTC) varlıklarına çevrildi.

Tesla, ikinci çeyrek kazanç raporunu TSİ 19 Temmuz 23.05’te açıklayacak. Kripto para piyasasının gözleriyse Tesla’nın Bitcoin bakiyesinde olacak. Teslanın Bitcoin alımına veya satımına yönelik bir açıklaması piyasada güçlü bir volatilite yaratma potansiyeli taşıyor.

Şirket Bitcoin’e ilk kez 2021’in ilk çeyreğinde, 1,9 milyar dolar değerinde yaklaşık 47.400 Bitcoin alarak yatırım yapmıştı. Tesla daha sonra 2022 yılı ikinci çeyrek raporunda elindeki Bitcoin’lerin %75’ine denk gelen 936 milyon dolarlık kısmını satarak 64 milyon dolar kazanç sağladığını duyurmuştu. Bununla birlikte şirket, herhangi bir Dogecoin (DOGE) satışı yapmadığını da raporuna eklemişti.

CEO Elon Musk o dönem yaptığı açıklamasında Bitcoin satışına gerekçe olarak Çin’de yaşanan durumları göstermişti. Musk, özellikle Twitter’ı satın aldıktan sonra Bitcoin ile alakalı söylemlerini azalttı.

Tesla’nın Bitcoin Bakiyesi

Tesla, 2023’ün ilk çeyreğinde elindeki Bitcoin’lerin hiçbirini satmadığını ya da yeni alım yapmadığını açıklamıştı. Geçtiğimiz çeyrekte stabil bir tutum sergileyen şirket, son Bitcoin satışını 29 bin dolar bandında yapmıştı ve o dönemden beri 11.950 BTC‘yi tutmaya devam ediyor.

Genel kanı olarak Tesla’nın 2023 yılının ikinci çeyreğindeki Bitcoin varlıklarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

CoinGecko verilerine göre yazım esnasında Bitcoin, 29.800 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!