Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tesla, Block ve Blockstream ile Birlikte Bitcoin Madenciliği Tesisi Kuruyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla, Jack Dorsey’in CEO’su olduğu Block ve blockchain firması Blockstream ortaklaşa madencilik tesisi kuruyor.

Bitcoin madencilik tesisi için ortak olan üç şirket, Texas’ta güneş enerjisi ile çalışan madencilik tesisi kuracak ve tesisin, Tesla’nın üreteceği güneş enerjisi ve pil altyapısı ile güçlendireceği belirtiliyor.

Blockstream CEO’su Adam Back konuya ilişkin yaptığı açıklamada:

Tesla ürünlerini (Solar ve Megapack) kullanacağımız tesisin temellerini attığımız için heyecan duyuyoruz. Bu ortaklık, Bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu yapılabileceğini göstermedeki en önemli adımlardan biri.

dedi ve yenilenebilir enerji kullanımına dikkat çekti.

2022 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanan 12 milyon dolarlık Bitcoin madencilik tesisinin proje ekonomisi hakkındaki raporları Blockstream sunacak. Blockstream’in, hash oranı ve kaç adet bitcoin ürettiğini de belirteceği raporda, gerçek zamanlı ayrıntıların yer alacağı söyleniyor. Ayrıca, ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi kullanımı ve depolama performansları hakkında da bilgi verilecek.

Elon Musk, geçtiğimiz yıl bitcoin madenciliğinin havayı çok fazla kirlettiği düşüncesiyle bitcoin ile ürünlerini satmayacağını açıklamıştı. Elon Musk’ın, o zamandan beri bitcoin madenciliği için yenilenebilir enerji kaynakları kullanmayı düşündüğü söyleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!