Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tether’den USDT FUD’u ile İlgili Büyük İma: Zamanlama Şüpheli!

USDT ihraççısı Tether, New York Başsavcılığı tarafından CoinDesk’e teslim edilen şirkete dair önemli belgeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Tether tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin 2021 yılına kadar New York Başsavcılığı’na üç aylık raporlarına dair belgeler ve New York Başsavcısı ile 2021 yılında yaptığı anlaşmanın detayları CoinDesk’e teslim edildi. Tether cephesi, USDT üzerindeki yoğun satışların CoinDesk’e belgelerin teslim edildiği günle denk gelmesini şüpheli olarak yorumladı.

CoinDesk, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası (FOIL) kapsamında talepte bulunarak söz konusu belgelerin paylaşılmasını istedi. Tether bu talebe ilk aşamada itiraz etse de çok geçmeden itiraz geri çekildi ve nihayetinde belgeler CoinDesk ile paylaşıldı.

New York Başsavcısı, 2021 yılının Şubat ayında Tether şirketine New York müşterilerine hizmet vermeyi durdurmasını emretmiş ve 18,5 milyon dolar para cezası kesmişti. Ayrıca 2021 yılındaki soruşturma kapsamında Tether’in zaman zaman bankacılık erişiminden yoksun olduğu ve USDT’nin her zaman 1:1 oranında nakit ile desteklenmediği tespit edilmişti.

Aynı gün olması şüpheli

Tether, Coindesk’i geçmiş ve mevcut müşterileri hakkındaki bilgileri ifşa etmemeye çağırdı. Bununla birlikte söz konusu belgelerin güncelliğini yitirdiğini belirten şirket, geçen süre zarfında stablecoin desteklerine ilişkin temel yapının tümüyle sağlamlaştırıldığı vurguladı.

CoinDeski’in halen daha söz konusu belgeleri incelediğini öne süren Tether, olası bir FUD haberine karşı tetikte olduklarını hatırlattı:

CoinDesk sağlanan bilgileri hâlâ gözden geçiriyor olsa da, USD piyasalarını izliyoruz ve bu konuda herhangi bir şey yayınlamaya karar verdiklerinde içeriğin FUD amaçlı olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Tüm bu risklere rağmen yayınlanan bilgiler, eğer doğru bir şekilde okunur ve yorumlanırsa yalnızca Tether’in işinin meşruiyetini ve rezervlerinin varlığını kamuya açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Tether öte yandan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları ve merkezi borsalar (CEX) aracılığıyla USDT üzerinde yapılan yoğun satışların ardından CoinDesk’e imada bulunarak teslim edilen belgeler ile aynı gün olmasını şüpheli bulduklarını söyledi.

Tether’in stablecoin’i USDT, DeFi platformu Curve üzerinde yoğun satışa maruz kalmış ve kısa süreliğinde dolar sabitliğini kaybetmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!