Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tether’in Yatırım Yaptığı Bitcoin Madencisi Halka Arz Planlıyor

Almanya merkezli kripto para madencilik şirketi Northern Data AG, kendi bünyesindeki bir şirketi halka açmayı planlıyor.

Bloomberg’in haberine göre Northern Data AG, şirketin yapay zeka sektöründeki faaliyetlerini yöneten birimi için ABD’de halka arz yapmayı düşünüyor.

2025’in ilk yarısı hedefleniyor

Northern Data’nın şu anda danışman listesini incelediği ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde önde gelen bankalarla anlaşabileceği bildirildi. Şirket, 2025’in ilk yarısında Nasdaq’ta kotelenmeyi hedefliyor.

Bankalar, Northern Data’ya bağlı birimin düzenleyeceği IPO’nun değerinin 10 milyar dolar ile 16 milyar dolar aralığında olabileceğini tahmin ediyor.

İddialara göre Northern Data, geçen yıl yatırımcılara yaptığı açıklamada bulut bilişim birimi için ayrı bir IPO düzenleyip, Bitcoin madencilik birimi için de ayrı bir listeleme kovalayabileceğini söyledi.

Geçen yıl Tether’den yatırım aldı

Northern Data, ABD’de ve Avrupa’da büyük çaplı madencilik tesisleri işletiyor. Şirketin ABD’deki madencilik kolu Peak Mining, Mayıs’ta fazladan 300 megavatlık bir maden tesisi satın aldı. Ayrıca inşa halinde olan 700 megavatlık madencilik tesisi bulunuyor.

Peak Mining, 2023 boyunca toplamda 2 bin 298 Bitcoin üretti.

Northern Data, geçen yıl şirketin blockchain ve yapay zeka alanındaki çalışmalarını desteklemek isteyen Tether’den 575 milyon euro değderinde borç aldı. Northern Data, ayrıca Ocak’ta Tether’dan 400 milyon euro değerinde bir yatırım aracı aldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!