Devletten ve özel sektörden pek çok ismin katıldığı BlockChain TR Summit 2018, an itibariyle Ankara'da düzenleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu,...

Türk Devlet Yetkililerinden Blockchain Açıklamaları: “Öncü Olmamız Gerekiyor”

Türkiye Blockchain

Devletten ve özel sektörden pek çok ismin katıldığı BlockChain TR Summit 2018, an itibariyle Ankara’da düzenleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan gibi önemli isimlerin katıldığı zirvede Blockchain ve kripto para teknolojileriyle ilgili bir konuşma yapılıyor.

Konferansın ilk konuşmalarından birini yapan Ömer Abdullah Karagözoğlu, kürsüde kaldığı sıralarda Blockchain teknolojisi hakkında genel bir tanıtım yaparak bu teknolojinin günümüz çağı için ne kadar önemli olduğuna değindi. BTK Başkanı Karagözoğlu’nun Blockchain hakkındaki açıklaması şu şekilde:

“Güvenlik sistemlerindeki merkezi yapıyı dağıtan ve bu sistemlerin çok daha verimli çalışmasını sağlayan Blockchain, günümüzün en hassas bilgi teknoloji sistemidir.”

“Ülke Olarak Payımıza Düşeni Alacağız”

BTK Başkanı Karagözoğlu, kürsüdeki konuşmasından sonra sırayı Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’a bıraktı. Bakan Yardımcısı Sayan, Blockchain endüstrisinin dünya çapındaki değerinden bahsederek Türkiye’nin de bu endüstride aktif bir rol oynaması gerektiğini vurguladı:

“Blockchain endüstrisinin 2017 yılındaki geliri 700-800 milyon dolar oldu ve bu sayının 2024’e kadar 20 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Biz de diyoruz ki bizim ülke olarak rolümüz, bu teknolojilerinin üretimini ve kullanımını en iyi hale getirmek.  Bizlere bu noktada düşen; bu teknolojiyi en iyi hale getirmek ve bu endüstriden üstümüze düşen payı almak.”

Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların artık küresel çapta büyük bir rol oynadıklarını belirten Bakan Yardımcısı Sayan, bu teknolojilerin artık göz ardı edilemeyeceklerini söyledi. Sayan ayrıca Blockchain alanındaki çalışmaların artmasını ve Türkiye’nin bu alana öncülük etmesini diliyor:

“Blockchain, insanoğlunun kendini güvende hissetmek için ürettiği teknolojilerden biri. Blockchain teknolojisi ve kripto paralar artık görmezden gelinemeyecek kadar önemliler ve çalışmalara öncülük etmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ivme kazanan yerli hamleler, Blockchain alanında da çeşitli çalışmaların yapılmasına ilham kaynağı oldu.”

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.