Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye’de Kaç Kişi Kripto Para Sahibi? Dünya Çapında 15. Sıradayız!

Kripto ödeme şirketi TripleA, 2023 Mayıs itibariyle Türkiye’nin dünyada en fazla kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan 15. ülke olduğunu belirtti.

TripleA yakın tarihte yayınladığı araştırma raporunda, mayıs ayı itibariyle dünya üzerinde 420 milyonun üzerinde kripto para kullanıcısı bulunduğunu ve kullanıcıların %1,11’inin Türkiye’de ikamet ettiğini ortaya koydu.

Raporda tüm dünya nüfusunun %4,2’sinin kripto para bulundurduğu ifade edilirken en çok kripto para bulunduran ülke vatandaşlarının sırasıyla Hindistan, Çin ve ABD olduğunu dile getirildi.  TripleA’e göre Hindistan’da 103 milyon, Çin’de 58 milyon ve ABD’de 45 milyon kişi kripto paraya sahip durumda bulunuyor.

Türkiye ise toplam nüfusun %5,5’ine denk gelen 4,6 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyada en fazla kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan 15. ülke konumunda bulunuyor.

İlgi artıyor

Türk halkının ABD Doları (USD), altın ve diğer yatırım araçlarını kullanmaya alışkın olmaları sebebiyle kripto kullanımı konusunda kendilerini güvende hissettiklerine dikkat çekilirken kripto paraların halk tarafından bir değer saklama aracı olarak kullanıldığına da değinildi.

Özellikle Türkiye’nin yakın zamanda son 24 yılın en yüksek enflasyonun seviyesi olan %83’ü geçtiğini belirten rapor, halkın Türk Lirası’ndaki ani değer kaybından (devaülasyon) korunmak adına kripto para birimlerine yatırım yaptığını dile getirdi.

Hükümetin kripto paralara karşı duruşunu da masaya yatıran rapor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dijital lira için ilk pilot testini tamamladığını ve önümüzdeki süreçte testlerine devam edeceğini bildirdi.

Raporda öte yandan hükümetin kripto para piyasası üzerinde daha fazla kontrol elde etmeyi ve çeşitli vergilendirmeleri hedefleyen yasalar üzerinde çalıştığına da yer verildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!